Radiowe Centrum Kultury Ludowej

"Żałość" Naphta

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2023 10:10
Druga nagroda ex aequo w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2022.
Paweł Klimczak aka Naphta
Paweł Klimczak aka NaphtaFoto: arch. artysty

Paweł Klimczak jest muzykiem, producentem, DJ-em, ale także dziennikarzem. W przeszłości aktywnie działał na polskiej scenie tanecznego podziemia, wydawał m.in. w Transatlantyku, ale też w szwedzkim Studio Barnhus. Jest absolwentem Red Bull Music Academy i grywał w najważniejszych klubach i festiwalach w Polsce. Dziś współtworzy też jazzowy zespół Naphta and The Shamans oraz Gaijin Blues, w którym daje upust fascynacji japońską popkulturą. Jak podkreślał w rozmowie z Czwórką, z muzyką związany jest już od czasów dzieciństwa. 

Artysta, od 2020 związany z wytwórnią Tańce, eksperymentuje, łącząc folk z muzyką elektroniczną. W czerwcu 2021 wydał EP-kę "Dom Strawiło", a teraz światło dzienne ujrzeć ma album "Żałość". W audycji przedpremierowo wysłuchaliśmy nagrań z nowej płyty.

Twórczość Naphty to muzyka elektroniczna oparta na samplach z muzyki ludowej, wykorzystująca dźwięki instrumentów oraz wokalizy do szukania odpowiedzi na pytania o kondycję społeczeństwa, kryzys ekologiczny, to także poszukiwania tożsamościowe. - Moja muzyka ma korzenie robotniczo-małomiasteczkowo-inteligenckie. Mój ojciec był górnikiem, a matka nauczycielką, ale jako dziecko mieszkałem na wsi - opowiadał muzyk. - To były tereny popegeerowskie. To, co tam widziałem, uporządkowałem sobie w głowie dopiero jako dorosły i dojrzały człowiek - wspominał w Czwórce.

Dziś eksploruje folk wschodniej Polski, wykonuje pieśni Podlasia, ważna dla niego jest "kwestia muzyki jako nośnika historii, która jest silnie skomodyfikowana". - Interesują mnie wątki demoniczno-czarodziejskie, gusła, diabelskie skrzypce. Dla mnie wiejska potańcówka i impreza klubowo-undergroundowa to podobne rzeczy: po prostu przestrzenie, w których dozwolona jest ekspresja, jest trans, taniec i muzyczne szaleństwo - opowiadał. 

CZYTAJ TEŻ:

"Dom strawiło", zostaje nam tylko tańczyć

SPIS UTWORÓW

  • Chodź tu do mnie (feat. Mala Herba)
  • Pąk (feat. Mala Herba)
  • Z pomienionym tańcowanie
  • Bruzdy w ziemi ryte
  • Rozpust
  • Pieśń rusalna (feat. Mala Herba)
  • Kwiecik
  • Żałość
Zobacz więcej na temat: folk Nowa Tradycja
Czytaj także

Bramy Nieba na płycie i koncercie

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 17:37
Gościem "Poranka Dwójki" będą członkowie projektu, który w tym roku zdobył Grand Prix na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bramy Nieba: prastare modlitwy żydowskie w nowej formule

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 14:00
- Najstarsza pieśń, która znalazła się na tej płycie, pochodzi z II wieku naszej ery - mówiła w Dwójce Anna Woźnicka z zespołu Vocal Varshe, który wspólnie z Michałem Jacaszkiem i wiolonczelistką Anną Śmiszek-Wesołowską nagrał album "Bramy Nieba".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bramy nieba

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 09:10
Requiem Records 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grand Prix Nowej Tradycji 2018 - spotkanie z Vox Varshe

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 12:15
Gośćmi audycji będą Anna Woźnicka i Olga Wądołowska z zespołu Vox Varshe oraz Michał Jacaszek, czyli laureaci Grand Prix konkursu Nowa Tradycja 2018. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bramy Nieba: Vox Varshe feat. Jacaszek

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 11:50
Laureat Grand Prix 21. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2018
rozwiń zwiń