Wyróżnienie przyznane za umiejętne ukazanie mozaiki kulturowej współczesnego regionu dolnośląskiego. "Od wschodu słońca... Tradycje muzyczne na Dolnym Śląsku". Płyta została wydana dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu Fundacji Ważka "Prze-twórcy ludowi".
Na płycie znalazły się pieśni i tańce nagrywane podczas badań terenowych prowadzonych przez członków zespołu Fundacji Ważka w okresie od maja do listopada 2014 r. Całość materiału została zarejestrowana podczas spotkań ze śpiewakami i zespołami w wiejskich świetlicach lub ich domach prywatnych. Wykonawcy, których utwory znalazły się na płycie zamieszkują powiaty: bolesławiecki, legnicki, lubiński, lwówecki, oleśnicki, polkowicki województwa dolnośląskiego, reprezentując jednocześnie tradycje wybranych grup osadniczych przybyłych na te tereny po II wojnie światowej.
Płyta „Od wschodu słońca... Tradycje muzyczne na Dolnym Śląsku” zawiera 35 utworów, pieśni i tańców, prezentujących bogate i złożone tradycje muzyczne regionu. Pracując nad wydawnictwem, staraliśmy się nagrać możliwie najstarszy, obrzędowy repertuar obecny na Dolnym Śląsku oraz ważne dla naszych wykonawców pieśni i tańce. Zależało nam również na zaprezentowaniu zbiorowości aktywnie działających w zakresie muzyki tradycyjnej.
Na płycie utrwalono pieśni i tańce wykonywane przez dolnośląskich muzyków i śpiewaków, głownie są to osoby urodzone w latach 20-tych i 30-tych XX wieku, będące reprezentantami wybranych grup osadniczych – polskich reemigrantów z terenów Bośni, Górali Czadeckich, przesiedleńców z Kresów Wschodnich oraz Łemków. Pieśni wykonywane są solo, w duetach, przez głosy męskie i żeńskie, jak również przez zespoły ludowe działające na tym terenie.
Dobierając repertuar często kierowaliśmy się unikatowością danego utworu albo jego wyjątkowym wykonaniem - w rezultacie repertuar, który wszedł w skład wydawnictwa nie był nigdy wcześniej zarejestrowany i opublikowany. Na płycie znalazły się pieśni związane z obrzędami dorocznymi (kolędy, pastorałki, pieśń wiosenna, wielkopostna), weselem, chrzcinami, pieśni rekruckie, wojenkowe, dziadowskie, oraz tańce, pieśni liryczne i ballady.
Na płycie „Od wschodu słońca... Tradycje muzyczne na Dolnym Śląsku” znalazły się pieśni i tańce nagrywane podczas badań terenowych prowadzonych przez członków zespołu Fundacji Ważka w okresie od maja do listopada 2014 r. Całość materiału została zarejestrowana podczas spotkań ze śpiewakami i zespołami w wiejskich świetlicach lub ich domach prywatnych. Wykonawcy, których utwory znalazły się na płycie zamieszkują powiaty: bolesławiecki, legnicki, lubiński, lwówecki, oleśnicki, polkowicki województwa dolnośląskiego, reprezentując jednocześnie tradycje wybranych grup osadniczych przybyłych na te tereny po II wojnie światowej.
Na płycie utrwalono pieśni i tańce wykonywane przez dolnośląskich muzyków i śpiewaków, głownie są to osoby urodzone w latach 20-tych i 30-tych XX wieku, będące reprezentantami wybranych grup osadniczych – polskich reemigrantów z terenów Bośni, Górali Czadeckich, przesiedleńców z Kresów Wschodnich oraz Łemków. Pieśni wykonywane są solo, w duetach, przez głosy męskie i żeńskie, jak również przez zespoły ludowe działające na tym terenie.
Dobierając repertuar często kierowano się unikatowością danego utworu albo jego wyjątkowym wykonaniem, w rezultacie repertuar, który wszedł w skład wydawnictwa nie był nigdy wcześniej zarejestrowany i opublikowany. Na płycie znalazły się pieśni związane z obrzędami dorocznymi (kolędy, pastorałki, pieśń wiosenna, wielkopostna), weselem, chrzcinami, pieśni rekruckie, wojenkowe, dziadowskie, oraz tańce, pieśni liryczne i ballady.
Lista utworów
- Klap Kozuniu - Kolędowanie Z Kozą
- Na Światyj Weczer - Kolęda
- Od Wschodu Slońca - Kolęda
- Cztery Lata Zawsze Pasał - Pastorałka
- W Żłóbku Na Sianie - Kolędowanie Z Szopką
- Powidaly Szczedracy - Kolędowanie Na Szczodry Wieczór
- Bożaja Maty Rizy Bilyła - Pieśń Wiosenna
- Oj, Iszła, Iszła Świata Jelena - Pieśń Apokryficzna
- Dajże Mi Bożeńku - Przyśpiewka Weselna
- Myśliłas Mamyczko - Przyśpiewka Weselna
- Oj Czepyly Paniu Młodu - Przyśpiewka Oczepinowa
- Pomału Mnie Rozplatajcie - Pieśń Oczepinowa
- Szeroka Droga Do Boga - Pieśń Weselna, Na Wyjazd Z Kościoła
- Iskiereczka Ognia Gałązeczka - Pieśń Weselna
- Tajdany - Tajdany Weselne
- Przyjechał Do Niej Pod Malowany Ganek - Pieśń Weselna, Liryczna
- Kume Nasz Szto Nam Dasz - Przyśpiewka Chrzcinna
- Cygan Lub Madjar - Taniec
- Potriaska - Taniec Weselny
- Kosa - Taniec Żniwny
- Roman - Kuca - Taniec
- Kolo - Taniec
- Od Lwowa Do Gródka - Pieśń Rekrucka
- Doslo Pismo Iz Srbije - Pieśń Rekrucka
- 16. Lipca Z Rana - Pieśń Wojenkowa
- Oj Ty Stary Siwaku - Pieśń Liryczna
- Przed Skończeniem Świata - Pieśń Dziadowska
- Chodył Dziadok Po Tym Świti - Pieśń Wielkopostna I Pogrzebowa
- Raniusieńko W Niedzielę - Ballada
- W Nedileńku Raneńko - Ballada
- Hej Na Wygonie - Pieśń Liryczna
- Sucho Lipko Rozwijaj Się - Pieśń Liryczna
- Wczoraj Był Deszczyk Dzisiaj Pogoda - Pieśń Liryczna
- Wysoki Las Niskie Pole - Pieśń Liryczna
- Daleko Mi Je Biser Jadrana - Pieśń Liryczna
Wykonawcy
Bronisława Chmielowska - 1, 5, 13, 16, 23, 31, 34
Olga Trochanowska - 2, 6, 10, 11, 17
Marta Koreń - 2, 6, 10, 11, 17
Katarzyna Bochenek - 3
Teresa Fuczyło - 4
Ludwika Mazij - 4
Stanisława Dąbrowska - 4
Anna Klimasz - 7, 8, 9, 19, 28, 30
Teodora Smarż - 7, 8, 9, 19, 28, 30
Zespół Ludowy Milikowianki - 12
Teresa Drozdek - 14
Olga Burdyna - 14
Emilia Maślak - 15
Piotr Hojniak - 18, 26
Zespół Górali Czadeckich Dawidenka - 20, 21
Zespół Śpiewaczy Ocice - 22, 35
Maria Janeczko - 24
Stanisław Janeczko - 24, 25
Stanisława Latawiec - 27, 29, 33
Aniela Kopała - 32
***
Skład jury Fonogramu Źródeł 2014:
prof. Piotr Dahlig - etnomuzykolog, Instytut Muzykologii UW
dr Weronika Grozdew-Kołacińska - etnomuzykolog, Instytut Sztuki PAN
Piotr Kędziorek - dziennikarz Programu 2 PR
Anna Szewczuk - kierowniczka RCKL, Program 2 PR
Anna Szotkowska - dziennikarka Programu 2 PR
jury przyznało Nagrodę Specjalną w wysokości 2500 zł Fundacji Klamra z Żywca za album Macieja i Katarzyny Szymonowiczów „Gajdosze” - imponujące wydawnictwo etnograficzne ukazujące tradycję muzyczną i współczesność beskidzkich gajdoszy.
Dwie równorzędne pierwsze nagrody: Wydawnictwu In Crudo za monografię „Marian Bujak z Szydłowca. Portret skrzypka” wszechstronnie ukazującą styl i repertuar wybitnego muzyka radomskiego oraz Wydawnictwu Księży Młyn za album Aldony Jadwigi Plucińskiej „Polskie Zwyczaje Rodzinne” z dołączonymi bezcennymi nagraniami z Archiwum Folkloru Religijnego Instytutu Muzykologii KUL.
Drugą nagrodę otrzymały ex aequo: Stowarzyszenie Krusznia za album „Dorzecze Niemna. Śladami Oskara Kolberga” będący świadectwem żywotności muzycznej tradycji regionów nadniemeńskich oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej za płytę „Kapela Byrtków z Pewli Wielkiej” za bogaty obraz kultury dudziarskiej regionu żywieckiego.
Trzecią nagrodę Jury przyznało Instytutowi Sztuki Polskiej Akademii Nauk za album „Gdyby Kolberg miał fonograf" za próbę konfrontacji dziedzictwa kolbergowskiego z dwudziestowieczną dokumentacją fonograficzną.
Jury z zadowoleniem podkreśla wyjątkowo wysoki poziom nadesłanych fonogramów i przyznaje wyróżnienia dla zespołu Białopotocanie za staranne udokumentowanie kultury tanecznej własnego regionu; dla Wydawnictwa Acte Prealable i Kapeli Marty Cichej za wierne odtworzenie stylu i repertuaru skrzypków sieradzkich; dla Wydawnictwa In Crudo za historyczną dokumentację i przybliżenie atmosfery autentycznego muzykowania na Scenie Korzenie na płycie „I po ścianach. Muzyka z Remontu 1994-96”; dla Fundacji Ważka za umiejętne ukazanie mozaiki kulturowej współczesnego regionu dolnośląskiego na płycie „Od wschodu Słońca…”.