Radiowe Centrum Kultury Ludowej

"Z domu Kida", Fundacja Ważka

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 14:05
Laureat trzeciej nagrody w konkursie na Fonogram Źródeł 2016 roku, ex aequo z „Śpiewa Maria Gałka” Stowarzyszenia Dom Tańca.
Okładka płyty Z domu Kida, Fundacja Ważka.
Okładka płyty "Z domu Kida", Fundacja Ważka.Foto: mat. pras.

Nagroda przyznana za bezcenny dokument i portret muzyczny czterech sióstr: Stanisławy Latawiec, Michaliny Mrozik, Janiny Bieńko i Stefanii Gołąb, ukazujący repertuar repatriantów z Bośni. Na płycie Z domu Kida możemy usłyszeć cztery siostry - Stanisławę Latawiec (ur. 1926 r.), Michalinę Mrozik (ur. 1932 r.), Janinę Bieńko (ur. 1939 r.) i Stefanię Gołąb (ur. 1942 r.). Stanowiły one przez wiele lat trzon uznanego, nieistniejącego już dziś zespołu Przejęsławianki, który powstał w małej wiosce Przejęsław, w okolicy Bolesławca na Dolnym Śląsku. Unikatowość i złożoność repertuaru sióstr jest odbiciem ich niezwykłych losów rodzinnych. Trzy pokolenia Kidów przewędrowały przez bardzo odległe od siebie tereny, z wielokulturowych muzycznych tradycji każdego z tych miejsc czerpiąc pieśni, styl śpiewania, a nawet język. Opuściwszy Wołyń, rodzina zamieszkała najpierw w północnej Bośni, potem w chorwackiej Slavonii, by wreszcie w 1946 roku wraz z resztą polskich reemigrantów z byłej Jugosławii znaleźć się na Dolnym Śląsku.

Lista utworów

  1. Wyjeżdżaj furmanie 2:44
  2. Jakżem jechał od graczyka 0:18
  3. Przyszło trzech podróżnych 1:38
  4. Tam w Krakowie na ulicy jedli, pili rzemieślnicy 7:55
  5. Šumo goro, ko bi tebe oro 2:03
  6. A tam pod Lublinem stała się nowina 3:16
  7. Bodaj się zapadło pod konikiem bagno 1:04
  8. Išla je devojka 1:34
  9. Jakżem jechał z karczemki, tyś na progu stojała 3:17
  10. Jeździłem we dnie, jeździłem w nocy 3:50
  11. Pšenice su klasale, devojke se sastale 1:24
  12. U livadi spod jasena 3:01
  13. Jedzie Jasio od Torunia 2:09
  14. Tam pod Krakowem na błoniu 5:48
  15. W ósmą godzinę zegar wybija 3:10
  16. Panie kapitanie obrachunek zróbcie 2:32
  17. Na sjeveru ledeno je more 4:00
  18. More se muti, oblak se diže 2:00
  19. U naszego cesarza raptem wojna wypadła 4:35
  20. Tam pod lasem pod Podolskiem 5:47
  21. Jedzie szlachta na trzy trakta 4:09
  22. Ne mam oca, majke, sestre 2:38
  23. Zašto mi se ti ne vratiš dragi sine iz daleka 1:32
  24. Imao sam jednu ružu 2:11

***

Skład jury Fonogramu Źródeł 2016 roku:

prof. Piotr Dahlig – etnomuzykolog, Instytut Muzykologii UW

dr Weronika Grozdew-Kołacińska – etnomuzykolog, Instytut Sztuki PAN

Anna Szewczuk – dziennikarka Programu 2 PR

Anna Szotkowska – dziennikarka Programu 2 PR

Magdalena Tejchma – dziennikarka Programu 2 PR

Jury przyznało nagrodę specjalną w wysokości 2500 zł Remigiuszowi Mazurowi-Hanajowi za albumy: „Dajcie stołka cisowego. Muzyka tradycyjna Roztocza Gorajskiego i jej wykonawcy”, „Spod niebieskiej Góry 2. Muzyka Roztocza południowo-wschodniego” oraz „Zofia Sulikowska z Wojsławic. Portret śpiewaczki” wydane przez wydawnictwo In Crudo, Towarzystwo dla Natury i Człowieka oraz Gminny Ośrodek Kultury w Goraju. Jury przyznaje nagrodę za szczególne zasługi dla dokumentacji i prezentacji regionu Roztocza i jego wybitnych artystów w szerokim kontekście kulturowym.

Pierwszą nagrodę Stowarzyszeniu Akademia Łucznica za album „Maria Siwiec. Śpiewaczka z Gałek Rusinowskich”. Nagrodę przyznano za wspaniały portret śpiewaczki. Album przedstawia bogactwo i różnorodność jej repertuaru, nagranego z jednym z najwybitniejszych muzykantów z Radomszczyzny, Piotrem Gacą oraz ich uczniami.

Drugą nagrodę otrzymuje Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej za trzy albumy wydane w ubiegłym roku: „Katalog. III Festiwal Żywej Muzyki na Strun Dwanaście i Trzy Smyki 2016” (CD + DVD), „Jan Cebula. Samouczek tradycyjnej gry na skrzypcach” oraz trzecią część serii „Muzykanci z Puszczy Sandomierskiej” – dwupłytowy album (CD + DVD) „Władysław Pogoda z kapelami”. Jury przyznaje nagrodę za nowatorską, pełną i konsekwentną dokumentację lokalnych tradycji.

Dwie równorzędne trzecie nagrody Jury przyznało: Fundacji Ważka za płytę „Z domu Kida” za bezcenny dokument i portret muzyczny czterech sióstr: Stanisławy Latawiec, Michaliny Mrozik, Janiny Bieńko i Stefanii Gołąb, ukazujący repertuar repatriantów z Bośni.

oraz Stowarzyszeniu Dom Tańca, autorom płyty „Śpiewa Maria Gałka” za odkrycie niezwykłej śpiewaczki i nagrania zrealizowane w naturalnym kontekście spotkań z uczestnikami Kieleckiego Taboru Domu Tańca.

Jury wyróżniło także dwa zespoły: „9siył” za dwupłytowy album „Przy Betlejemskich Horak. Góralskie kolędy i pastorałki” (CD1) i „Śpiywanie i granie to uciecha świata” (CD2) wydany przez Pensjonat Moje Tatry w Białym Dunajcu za upowszechnianie tradycyjnego stylu gry na Podhalu oraz

Krajkę, kapelę Serhija Ohrymczuka i ich gości za płytę „Krajka w domu” wydaną przez wydawnictwo KOKA Records za reprezentowanie tradycji muzycznych Ukraińców w Polsce.

Zobacz więcej na temat: Nowa Tradycja