Wyróżnienie przyznane Miejskiemu Domowi Kultury w Kolbuszowej za publikacje: „Muzykanci z Puszczy Sandomierskiej 4. Jurek Wrona z kapelą” oraz „Katalog V Festiwalu Żywej Muzyki na Strun Dwanaście i Trzy Smyki”.
Muzykanci z Puszczy Sandomierskiej 4. Jurek Wrona z kapelą
Muzykanci z Puszczy Sandomierskiej 4. Jurek Wrona z kapelą
W serii wydawniczej Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej Muzykanci z Puszczy Sandomierskiej ukazały się wcześniej trzy monograficzne płyty z nagraniami najwybitniejszych muzykantów — skrzypków regionu lasowiackiego: Jana Cebuli, Bronisława Płocha i Władysława Pogody. W 2018 roku opublikowano kolejną płytę. Tym razem poświęcono ją klarneciście — Jerzemu Wronie — jednemu z najwybitniejszych muzyków ludowych Podkarpacia. W 2017 roku Jerzy Wrona założył własną kapelę, w której na skrzypcach prym gra Kazimierz Marcinek, na skrzypcach sekund — Wiesław Malec, na kontrabasie — Zdzisław Ziarkiewicz. Repertuar stanowią taneczne melodie lasowiackie i rzeszowskie: polki, tramelki, oberki. Album uzupełniają nagrania rodzinnej kapeli Wronów, pochodzące z ich prywatnego archiwum.
Czwarta część serii ,,Muzykanci z Puszczy Sandomierskiej” dokumentuje muzykę ,,Kapeli Jurka Wrony” z Kolbuszowej. Wyjątkowego klarnecisty, wyrosłego wśród muzykantów, wyjątkowej miejscowości - Trzęsówki, wychowanego w wyjątkowej rodzinie muzykantów. Na płycie zarejestrowanych jest jeszcze trzech innych instrumentalistów. Skrzypek prymista Kazimierz Marcinek, skrzypek sekundzista Wiesław Malec i basista Zdzisław Ziarkiewicz - wszyscy najlepsi w swoim fachu.
Kapela powstała w sierpniu 2017 roku przy Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej, od początku działalności pomiędzy jej członkami panuje atmosfera wzajemnego szacunku. Efektem wspólnej pracy muzykantów było zarejestrowanie i wydanie przez MDK w Kolbuszowej płyty, przeznaczonej dla różnych odbiorców i dokumentującej stan żywej ludowej muzyki z tych terenów. Zgodnie z wolą lidera Kapeli na końcu nagrania znajduje się sześć nagrań archiwalnych rodzinnej Kapeli Wronów.
Lista utworów
- Marsz Weselny
- Polka rach ciach ciach
- Oberek - jak jo se zaśpiwom
- Polka husia husia
- Oberek Kaźmirza
- Polka nasza
- Oberek Lasowiacki
- Polka cicha
- Oberek od Czachora
- Podróżniak od kogoś
- Polka mazurka
- Oberek od Kolbuszowej
- Polka weselna
- Tremelka pszczółka
- Oberek weselny
- Polka ze świstem
- Walczyk rybka
- Oberek weselny drugi
- Polka zrywaj nogę
- Tremelka nasza
- Tremelka równy równiusieńki
- Nagrania z Archiwum Jerzego Wrony
- Polka Świerczówka
- Oberek Tośka
- Tremelka spód Mielca
- Równy weselny
- Polka od Trzęsówki
- Marsz powitalny weselny
Wykonawcy
Jurek Wrona - klarnet
Kazimierz Marcinek - skrzypce prym
Wiesław Malec - skrzypce sekund
Zdzisław Ziarkiewicz - basy
Nagrania z archiwum
Jolanta Wrona - skrzypce
Jerzy Wrona - klarnet
Łukasz Wrona - klarnet
Ryszard Wrona - akordeon
Artur Wrona - kontrabas
Katalog V Festiwalu Żywej Muzyki na Strun Dwanaście i Trzy Smyki
Katalog V Festiwalu Żywej Muzyki na Strun Dwanaście i Trzy Smyki
Publikacja dokumentuje, organizowany od pięciu lat w Kolbuszowej, festiwal tradycyjnej muzyki Podkarpacia. Katalog obejmuje dwie płyty (audio i video) stanowiące pełen zapis występów uczestników konkursu — solistów i kapel, którzy prezentują bogate tradycje muzyczne Rzeszowiaków, Lasowiaków i Pogórzan. Na płycie DVD dołączono reportaż dotyczący festiwalu, zatytułowany „Lasowiackie granie”.
[...] Wydawnictwo składa się z dwóch części: drukowanej i multimedialnej. Część multimedialna składa się z płyty CD, na której dokonano rejestracji dźwiękowej uczestników przesłuchań konkursowych. Płyta DVD zawiera autorski reportaż z wydarzenia, który wyreżyserował Jerzy Dynia. Podobnie jak w poprzednich publikacjach, zamieściliśmy krótką informację o życiu i twórczości muzykanta z Przedborza, Józefa Bajora, skrzypka-samouka, lidera kapel weselnych. W publikacji są zawarte również wystąpienia prelegentów. Organizacja Festiwalu i powstającego po nim, dokumentującego go Katalogu ma na celu zachowanie muzycznego dziedzictwa kulturowego tej części południowo-wschodniej Polski. Rejestracja wystąpień uczestników seminarium oraz zapis konkursu dla instrumentalistów i kapel ludowych stanowią wkład w działania mające na celu krzewienie kultury naszego regionu oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego. [...] Wiesław Sitko, Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej
Płyta CD
Nagrania audio z konkursu
- Henryk Marszał
- Polka
- Oberek
- Oberek
- Trzcinicoki
- Polka
- Oberek
- Polka
- Adam Dragan
- Polka
- Cholewiak
- Mazur
- Muzykanty z Huty Komorowskiej
- Tramla
- Polka
- Oberek
- Jan Boroń
- Polka "Ja do lasu"
- Oberek "Ładne oczka"
- Polka "Nie zalecaj mi się"
- Cmolaskie Chłopaki
- Polka z Huty Komorowskiej
- Krakowiak weselny
- Polka Jana Marka
- Jan Cebula
- Oberek
- Polka "W zimie są zamiecie"
- Kapela Jurka Wrony
- Oberek
- Polka Podróżniak
- Sztajerek
- Dominik Undziakiewicz
- Sztajerek Szklarski
- Polka
- Widelanie
- Na klepisku
- Oberek dziadunia
- Polka babuni
- Łukasz Nowiński
- Oberek Pana Marka z Kamienia
- Polka
- Kapela Jana Boronia
- Oberek odleciany
- Polka biała
- Wiesław Malec
- Wiązanka Polek
- Wiązanka Sztajerków
- Ryszard Wandas
- Okółka
- Walczyk "Dopiero mi szesnaście lat"
- Barbara Szalony
- Polka "Nie zalecaj mi się"
- Oberek "Jedzie Jaś"
- Ludwik Miśta
- Oberek
- Polka
- Sztajerek
- Eugeniusz Kopera
- Oberek
- Polka
- Oberek
- Dynowianie
- Tramelka Łobody
- Oberek zza bramy
- Sztajerek B
- Jerzy Wrona
- Oberek weselny "jak ja se zaśpiewam"
- Polka
- Hanna Marszałek
- Polka "Oj płynie woda szeroko"
- Polka Drobna
- Młode Kurasie
- Tramelka
- Polka
- Oberek
Płyta DVD
Relacja filmowa z seminarium oraz konkursu.
Filmy:
- V Festiwal Żywej Muzyki Na Strun Dwanaście i Trzy Smyki
- Lasowiackie Granie
***
Skład jury Fonogramu Źródeł 2018 roku:
Maria Baliszewska – dziennikarka Radiowego Centrum Kultury Ludowej
Anna Borucka-Szotkowska – dziennikarka Radiowego Centrum Kultury Ludowej
Magdalena Tejchma – dziennikarka Radiowego Centrum Kultury Ludowej
dr Weronika Grozdew-Kołacińska – etnomuzykolog, Instytut Sztuki PAN
prof. Piotr Dahlig – etnomuzykolog, Instytut Muzykologii UW
Werdyktem jury nagrodę specjalną w wysokości 2500 zł otrzymuje Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu za publikację „Sobiescy – zachowane w dźwiękach”. Jury przyznaje nagrodę za bezcenne wydawnictwo zawierające jedne z najstarszych nagrań dźwiękowych i audiowizualnych, uzupełnione syntetycznymi artykułami z historii badań Jadwigi i Mariana Sobieskich.
Pierwszą nagrodę otrzymuje Towarzystwo dla Natury i Człowieka za publikację „Łuhom, łuhom ponad Buhom. Muzyka tradycyjna Polesia Lubelskiego i jej wykonawcy”, za znakomitą panoramę dźwiękową regionu wzbogaconą wyczerpującymi biografiami wykonawców. Jury wyraża także uznanie dla pełnej pasji pracy Krzysztofa Gorczycy.
Dwie równorzędne drugie nagrody otrzymują:
Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk za płytę „Barwy nadpopradzkiej nuty. Nagrania archiwalne tradycyjnych pieśni i muzyki górali nadpopradzkich ze Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN”. Płyta przedstawia unikatowy przegląd nagrań archiwalnych zrealizowanych podczas Ogólnopolskiej Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego w listopadzie 1952 roku, reprezentujących rzadko obecny w dyskografii polskiego folkloru region Czarnych Górali, oraz
Wydawnictwo Muzyka Odnaleziona za płytę „Pięciu od Bogusza” zawierającą nagrania uczniów legendarnego skrzypka Radomszczyzny Jana Bogusza: Piotra Gacy, Tadeusza Jedynaka, Józefa Zarasia, Józefa Papisa i Stanisława Ziei.
Dwie równorzędne trzecie nagrody otrzymują:
Szamotulski Ośrodek Kultury za płytę „Romuald Jędraszak – portret dudziarza wielkopolskiego” za wyczerpującą dokumentację działalności muzyka i nauczyciela, oraz
Gminne Centrum Kultury im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi za płytę „La la gąski na gałązki – muzyczne tradycje dziecięce Biskupizny”. Jury przyznaje nagrodę za ciekawe przybliżenie folkloru dziecięcego regionu Biskupizny.
Ze względu na wysoki poziom i dużą liczbę zgłoszeń do tegorocznego konkursu na Fonogram Źródeł, jury postanowiło przyznać cztery równorzędne wyróżnienia:
Muzeum Zachodniokaszubskiemu w Bytowie za album „Cassubia Incognita Novum” .
Stowarzyszeniu Kulturalno-Oświatowemu „Na Groniach” za płytę „Gajdy z bliska – technika i repertuar”
Miejskiemu Domowi Kultury w Kolbuszowej za publikacje: „Muzykanci z Puszczy Sandomierskiej 4. Jurek Wrona z kapelą” oraz „Katalog V Festiwalu Żywej Muzyki na Strun Dwanaście i Trzy Smyki”.
Stowarzyszeniu Dziedzictwo Podlasia za płytę „Ludowe pieśni religijne z Podlasia cz.II”.