Radiowe Centrum Kultury Ludowej

9siył, "Przy Betlejemskich Horak..." i "Śpiywanie i granie to uciecha świata"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 14:04
Laureat wyróżnienia w konkursie na Fonogram Źródeł 2016 roku.
9siył
9siyłFoto: mat. pras.

Jury wyróżniło zespół za dwupłytowy album „Przy Betlejemskich Horak. Góralskie kolędy i pastorałki” (CD1) i „Śpiywanie i granie to uciecha świata” (CD2) wydany przez Pensjonat Moje Tatry w Białym Dunajcu za upowszechnianie tradycyjnego stylu gry na Podhalu.


„Przy Betlejemskich Horak. Góralskie kolędy i pastorałki” „Przy Betlejemskich Horak. Góralskie kolędy i pastorałki”

"Przy Betlejemskich Horak. Góralskie kolędy i pastorałki" oaz "Śpiywanie i granie to uciecha świata"

9siył to grupa dziewięciu młodych i utalentowanych przyjaciół z Podhala (Biały Dunajec, Ciche, Kościelisko i Zakopane), która powstała w 2016 r. na potrzeby nagrania Programu „Ziarno” z TVP 1. Młodzież od najmłodszych lat kultywuje podhalańskie tradycje zapoczątkowane przez dziadków i rodziców, którzy są cenionymi muzykami, śpiewakami a także instruktorami zespołów regionalnych na tym terenie.

Debiutancki, dwupłytowy album młodych muzyków i śpiewaków pochodzących z kilku podhalańskich miejscowości (Biały Dunajec, Ciche, Kościelisko, Zakopane). Na pierwszym krążku zamieszczono kolędy i pastorałki góralskie, na drugim – śpiewki i nuty podhalańskie, grane w tradycyjnym stylu przejętym po wybitnych podhalańskich prymistach.

Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez śpiewanych w tym czasie kolęd i pastorałek. Te góralskie, podhalańskie, należą do najpiękniejszych. To pełne ciepła opowieści o narodzinach Dzieciątka – oczywiście pod Tatrami, na hali, w bacowskim szałasie. Przybywają tam pasterze, by pokłonić się Nowonarodzonemu. Śpiewają o Bożym Narodzeniu, przygrywają na piszczałkach, pasterskich dzwonkach, dudach, skrzypcach i basach. Jest w ich śpiewie dużo czułości, radości, ale też prostoty i to stanowi o ich urodzie. Podhale miało tych pastorałek wiele. Śpiewane dawniej przy rodzinnym, wigilijnym stole, dziś są już częściowo zapomniane. Dobrze więc, że przypominają je młodzi górale. Wspaniały śpiew, starannie dobrana szata dźwiękowa, muzykowanie w starym podhalańskim stylu – wszystko to świetnie podkreśla klimat owych bożonarodzeniowych pieśni. Przysłuchajmy się im, niech ta płyta towarzyszy nam podczas tych najpiękniejszych ze świąt.   Anna Borucka-Szotkowska

Śpiywanie i granie to uciecha świata

***

Skład jury Fonogramu Źródeł 2016 roku:

prof. Piotr Dahlig – etnomuzykolog, Instytut Muzykologii UW

dr Weronika Grozdew-Kołacińska – etnomuzykolog, Instytut Sztuki PAN

Anna Szewczuk – dziennikarka Programu 2 PR

Anna Szotkowska – dziennikarka Programu 2 PR

Magdalena Tejchma – dziennikarka Programu 2 PR

Jury przyznało nagrodę specjalną w wysokości 2500 zł Remigiuszowi Mazurowi-Hanajowi za albumy: „Dajcie stołka cisowego. Muzyka tradycyjna Roztocza Gorajskiego i jej wykonawcy”, „Spod niebieskiej Góry 2. Muzyka Roztocza południowo-wschodniego” oraz „Zofia Sulikowska z Wojsławic. Portret śpiewaczki” wydane przez wydawnictwo In Crudo, Towarzystwo dla Natury i Człowieka oraz Gminny Ośrodek Kultury w Goraju. Jury przyznaje nagrodę za szczególne zasługi dla dokumentacji i prezentacji regionu Roztocza i jego wybitnych artystów w szerokim kontekście kulturowym.

Pierwszą nagrodę Stowarzyszeniu Akademia Łucznica za album „Maria Siwiec. Śpiewaczka z Gałek Rusinowskich”. Nagrodę przyznano za wspaniały portret śpiewaczki. Album przedstawia bogactwo i różnorodność jej repertuaru, nagranego z jednym z najwybitniejszych muzykantów z Radomszczyzny, Piotrem Gacą oraz ich uczniami.

Drugą nagrodę otrzymuje Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej za trzy albumy wydane w ubiegłym roku: „Katalog. III Festiwal Żywej Muzyki na Strun Dwanaście i Trzy Smyki 2016” (CD + DVD), „Jan Cebula. Samouczek tradycyjnej gry na skrzypcach” oraz trzecią część serii „Muzykanci z Puszczy Sandomierskiej” – dwupłytowy album (CD + DVD) „Władysław Pogoda z kapelami”. Jury przyznaje nagrodę za nowatorską, pełną i konsekwentną dokumentację lokalnych tradycji.

Dwie równorzędne trzecie nagrody Jury przyznało: Fundacji Ważka za płytę „Z domu Kida” za bezcenny dokument i portret muzyczny czterech sióstr: Stanisławy Latawiec, Michaliny Mrozik, Janiny Bieńko i Stefanii Gołąb, ukazujący repertuar repatriantów z Bośni.

oraz Stowarzyszeniu Dom Tańca, autorom płyty „Śpiewa Maria Gałka” za odkrycie niezwykłej śpiewaczki i nagrania zrealizowane w naturalnym kontekście spotkań z uczestnikami Kieleckiego Taboru Domu Tańca.

Jury wyróżniło także dwa zespoły: „9siył” za dwupłytowy album „Przy Betlejemskich Horak. Góralskie kolędy i pastorałki” (CD1) i „Śpiywanie i granie to uciecha świata” (CD2) wydany przez Pensjonat Moje Tatry w Białym Dunajcu za upowszechnianie tradycyjnego stylu gry na Podhalu oraz

Krajkę, kapelę Serhija Ohrymczuka i ich gości za płytę „Krajka w domu” wydaną przez wydawnictwo KOKA Records za reprezentowanie tradycji muzycznych Ukraińców w Polsce.

Zobacz więcej na temat: Nowa Tradycja