Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Maria Stosik i haft kaszubski

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 10:00
Istnieje kilka szkół haftu kaszubskiego, wyróżniają się m.in. haft pucki, żukowski, wdzydzki, kociewski, słupski, tucholski, borowiacki, wejherowski i czepcowy. Opowiadała o tym w audycji „Cudowytwórcy” hafciarka z Gdańska, Maria Stosik.
Audio
  • O hafcie kaszubskim opowiadała hafciarka z Gdańska, Maria Stosik (Dwójka/Cudowytwórcy)
Haft i ceramika kaszubska.
Haft i ceramika kaszubska.Foto: Ze zbiorów NAC

Haft pomału wraca do łask. Jeśli ktoś chce zacząć haftować musi być dokładnym, cierpliwym i mieć do tego zamiłowanie, liczy się wykonanie, kompozycja i układanie nitek.

- Moja rodzina jest bardzo utalentowana plastycznie, uczyłam się od cioci i mamy. Teraz mamy już teczki z wzorami haftów do kupienia, haftować jest dzięki temu dużo łatwiej, można się wzorować - mówiła hafciarka z Gdańska, Maria Stosik. - Nitki przeciągać można na tamborku, można to robić ręcznie, jednak większe elementy łatwiej wykonać na tamborku.

Struktura kolorystyczna haftu kaszubskiego składa się z pięciu kolorów: niebieskiego w trzech odcieniach – od jasnobłękitnego po ciemnoszafirowy, czarnego, czerwonego, zielonego i żółtego.

Dominują w zdobnictwie kaszubskim motywy bratków, chabrów, dzwonków, goździków, koniczynek, lilii, niezapominajek i róż zaczerpniętych z okolicznej przyrody. Jedną z kompozycji wiodących haftu jest element "Drzewa Życia" o nieskomplikowanym układzie gałęzi, które nie mogą się krzyżować i przeplatać, nawiązującej do prostych i przejrzystych zasad życia ludzkiego.

Zapraszamy do odsłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Cudowytwórcy

Rozmawiała: Patrycja Zisch

Gość: Maria Stosik (hafciarka z Gdańska)

Data emisji: 28.09.2019

Godzina emisji: 8.50

gs


Czytaj także

Wojciech Kojs z Podhala: do wszystkiego dochodzę na zasadzie prób i błędów

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 08:00
Spinkarstwo to zawód ginący. Duże, podhalańskie centra spinkarskie istniały kiedyś w Bukowinie, żyło też kilku wytwórców koło Nowego Bystrego. Czy przekazali oni dalej tę tradycję? O tym słuchaliśmy w audycji.
rozwiń zwiń