Pradziadek Michał Siwak
Ich potomkami są Romowie Karpaccy. Od XVI wieku do Polski zaczęli przybywać z Niemiec Romowie nazwani później Polska Roma - Romowie Nizinni. Obecnie w Polsce tworzą zespoły, organizacje, wydają czasopisma, są członkami Kościoła Rzymskokatolickiego, choć od kilku lat widoczny jest udział Romów w Kościele Zielonoświątkowym oraz Związku Świadków Jehowy.
- Dużo lokalnej społeczności nie wie nawet, skąd Romowie są. Mówią, że Rumunia albo Bułgaria, tymczasem Romowie pochodzą z Indii, około 1600 roku byli już w Polsce obywatelami - opowiadał bohater audycji, lider społeczności romskiej w Krośnie Rajmund Siwak z grupy polskich Romów Galicjaków. - Z opowiadań dziadków i rodziców wiem, że zawsze było kolorowo, wesoło, rodzinnie. W naszej kulturze jest szacunek dla rodziców, starszych, każdy jest jak wujek ciocia, mówi się na "wy".
Rajmund Siwak odniósł się także do stereotypu Romów, według którego mówi się o nich jako o Cyganach, nierobach, złodziejach, oszustach, zaprzeczając takiemu przekonaniu. Cieszy się, że widoczne współcześnie zmiany pozwalają Romom korzystać swobodnie z edukacji, a także uczyć innych o swojej tożsamości etnicznej.
W rozmowie wspominał święta i zwyczaje z domu rodzinnego oraz rodzinę, m.in. dziadka, bardzo sławnego w okolicy Roma, skrzypka, który grał po weselach i uczył przyjezdnych.
- Społeczność romska jest zamknięta, żeby coś o nie wiedzieć, naprawdę trzeba poznać Roma i jego kulturę - podkreślał. Najbardziej zaś wybija się w niej szacunek do ludzi, zwłaszcza do starszych, bo to od nich wszystkiego młodsi się mogą nauczyć. Stąd w romskim zwyczaju jest niezwykły szacunek dla starszyzny.
***
Tytuł audycji: Mikrozbliżenia
Przygotowała: Mariana Kril
Data emisji: 24.07.2021
Godzina emisji: 8.50