Bajka morawska o Kościelcu i kościelnym dzwonie
Ostatnia aktualizacja:
26.11.2022 09:00
W zeszłym tygodniu słuchaliśmy bajki zwierzęcej, w tym tygodniu posłuchamy bajki religijnej. W bajkach religijnych, podobnie jak powstałych pod ich wpływem bajkach zwierzęcych, motyw świątyni służy najczęściej moralizacji.
zdjęcie ilustracyjneFoto: Polona
Ciągły charakter walki między dobrymi a złymi mocami oddaje również popularny w bajkach ludowych motyw próby zniszczenia lub zniszczenie kościoła. W podaniach wierzeniowych świątynia staje się obiektem ataku czarta. W tym celu diabeł zamierza zrzucić na świątynię głaz, ale wykonanie czynu uniemożliwia mu pianie koguta lub interwencja aniołów. To wyznacza kres działania sił zła.
W bajkach religijnych mowa jest także o świątyni pochłoniętej przez ziemię lub wodę w związku z grzechami wiernych, po których to kościołach zostają jedynie dzwony. O głębokim przekonaniu w istnienie tego typu podziemnych przybytków świadczą relacje etnografów o podejmowaniu rzeczywistych prób poszukiwania, a nawet odkopywania świątyń. W podaniach lokalnych i innych opowieściach oralnych dowodem istnienia zapadłych lub zatopionych kościołów mają być dźwięki dzwonów dochodzące z podziemi lub z głębin wód.
Bajkę morawską o Kościelcu i kościelnym dzwonie odpowiedziała Aurelia Pięk - mieszkanka Bolesławia - wsi na polsko-czeskim pograniczu.
***
Prowadziła: Patrycja Zisch
Opowiadała: Aurelia Pięk
Data emisji: 26.11.2022
Godzina emisji: 8.50