Section50
Dekomunizacja ulic
Section06

Grażyna Gęsicka

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 16:30
Grażyna Gęsicka (PAPPaweł Pawłowski), ul. Heleny Kozłowskiej (PAPJakub Kamiński)
Grażyna Gęsicka (PAP/Paweł Pawłowski), ul. Heleny Kozłowskiej (PAP/Jakub Kamiński)Foto: PAP/ Paweł Pawłowski/Jakub Kamiński

Grażyna Gęsicka 

Z wykształcenia socjolog. W 1980 roku wstąpiła do NSZZ "Solidarność", była współzałożycielką struktur związku w Instytucie Socjologii UW. Po wprowadzeniu stanu wojennego zajmowała się organizacją i wykładami w niejawnej Wszechnicy Robotniczej Regionu Mazowsze NSZZ "S". Od 1983 roku inwigilowana przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. W 1989 roku uczestniczyła w obradach Okrągłego Stołu. W rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego pełniła funkcję ministra rozwoju regionalnego. Zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.

Helena Kozłowska 

Z zawodu księgowa. W 1929 roku wstąpiła do Komunistycznej Partii Polski. W okresie międzywojennym kilkukrotnie więziona za działalność antypaństwową na rzecz ZSRR. W 1942 roku w Warszawie przystąpiła do Polskiej Partii Robotniczej. Zajmowała się redagowaniem podziemnych pism komunistycznych. W 1944 roku weszła w skład trzyosobowego tymczasowego kierownictwa PPR na terenach okupowanych przez Niemców. Walczyła w Powstaniu Warszawskim. W latach 1944-1959 była członkiem Komitetu Centralnego PPR, a od 1948 roku– członkiem KC PZPR. Była kierownikiem Wydziału Propagandy KC PPR oraz Wydziału Szkolenia Partyjnego. Była także wieloletnią członkinią Rady Naczelnej koncesjonowanej organizacji kombatanckiej – Związku Bojowników o Wolność i Demokrację (ZBoWiD). Zmarła w 1967 roku.

Section07
Section21