Spotkania, przesłuchania konkursowe, a przede wszystkim koncerty prezentujące najciekawsze i najnowsze przykłady muzyki folkowej i tradycyjnej, od lat służą promowaniu polskiej twórczości muzycznej oraz przybliżaniu najważniejszych artystów nurtu world music.
Pierwszy dzień festiwalu otworzył jak zawsze koncert Muzyka Źródeł: Młoda tradycja. W jego ramach swoją muzykę wykonują zwykle starsi mistrzowie, laureaci Nagrody Muzyka Źródeł. W tym roku organizatorzy postanowili zwrócić uwagę na ważny obecnie nurt wykonawstwa tradycyjnego, który kontynuują potomkowie i uczniowie tych mistrzów - młodzi muzykanci z terenów wiejskich. Na scenie zagrali więc:
- Bartłomiej i Cezary Bursowie
- Cmolaskie Chłopoki
- Kapela Koźlarska Adama Kaisera z Przyprostyni
- Młodzieżowa Kapela Góralska "Jutrzenka".
Ta muzyka rzeczywiście taka jest, osobista i taneczna, pełna refleksji i poezji, tradycyjna i ludowa w wyrafinowanym, a zarazem prosty sposób. Bez etykietek. Po prostu świetna. Maria Baliszewska
Pierwszy wieczór festiwalowy tradycyjnie zamknął koncert Laureata Folkowego Fonogramu Roku, którym tym razem jest zespół Janusz Prusinowski Kompania ze swoją najnowszą płytą "Po śladach".
PROGRAM
16 maja / czwartek / godz. 19.30
Muzyka Źródeł: Młoda Tradycja
- Bartłomiej i Cezary Bursowie
- Cmolaskie Chłopoki
- Kapela Koźlarska Adama Kaisera z Przyprostyni
- Młodzieżowa Kapela Góralska „Jutrzenka”
Laureat Folkowego Fonogramu Roku 2018: Janusz Prusinowski Kompania
Najważniejszą częścią festiwalu, którego historia sięga 1998 roku, jest Konkurs Muzyki Folkowej. Wśród jego laureatów jak dotąd znaleźli się znani twórcy polskiej sceny folkowej, m.in. Żywiołak, Kwadrofonik, Joanna Słowińska z zespołem, Cracow Klezmer Band, Adam Strug, Maćko Korba, Dikanda, Kapela ze Wsi Warszawa i wiele innych. Kolejny raz przez dwa majowe dni śledzić będziemy przesłuchania do konkursu, który wyłania najnowsze, nieznane jeszcze propozycje inspirowane polską muzyką tradycyjną. W tym roku zaprezentuje się 11 grup, wyłonionych z 56 zgłoszeń.
Festiwal Nowa Tradycja to także prezentacja oryginalnych, nieznanych jeszcze w naszym kraju artystów gatunku world music. W poprzednich odsłonach mogliśmy dzięki festiwalowi słuchać wykonawców europejskiego i światowego folku, takich jak: Carla Pires z Portugalii, La Musgana z Hiszpanii, Besh O' Drom z Węgier, Matthias Loibner z Austrii, Mostar Sevdah Reunion z Bośni i Hercegowiny, Cuncordu e Tenore de Orosei z Włoch, 3MA z Mali, Madagaskaru i Maroka, Trio Chemirani z Iranu czy Dimitris Mystakidis z Grecji. W tym roku Warszawę odwiedzą kolejni goście: duet Hazelius Hedin ze Szwecji zaprezentuje muzykę inspirowaną tradycją Skandynawii, Asmâa Hamzaoui & Bnat Timbouktou zabiorą nas w świat algierskich nomadów i tradycji gnawa, a zespół Saz'iso odkryje piękno albańskiej polifonii.
***
Na audycję "Filharmonia Dwójki" w czwartek (16.05) w godz. 19.00-21.55 zapraszają Magdalena Tejchma i Kuba Borysiak.