Historia

Ekshumacje na Łączce: rodzina chce sprowadzenia szczątków

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 15:52
Porucznik Tadeusz Pelak ps. Junak, zamordowany przez UB w 1949 roku, jest kolejną ofiarą zidentyfikowaną na warszawskich Powązkach. Rodzina chciałaby sprowadzić jego szczątki, o ile będzie to możliwe, na cmentarz w Wojciechowie, do grobu rodzinnego.
Audio
Konferencja IPN
Konferencja IPNFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

- Prawie 70 lat czekaliśmy na oddalezienie kości naszego brata - mówi siostra por. Pelaka Marianna Gawlik, która ostatni raz widziała brata w dniu jego aresztowania.

Tadeusz Pelak ps. Junak pochodził z Lubelszczyzny, był porucznikiem Armii Krajowej i Zrzeszenia WiN. Służył w oddziale mjr Hieronima Dekutowskiego. Został aresztowany w 1947 roku, skazany na śmierć w 1949 - zginął w więzieniu przy Rakowieckiej w Warszawie.

Jego szczątki zostały, obok trzech innych osób zidentyfikowane przez śledczych IPN.

W środę IPN podał nowe nazwiska ofiar bezpieki. Jego specjaliści IPN zidentyfikowali także szczątki Stanisława Kasznicy, pseudonimy "Maszkowski", "Przepona", "Wąsal", porucznika Wojska Polskiego, podpułkownika i komendanta Narodowych Sił Zbrojnych, kawalera Orderu Virtuti Militari piątej klasy i Krzyża Walecznych. 2 marca 1948 roku wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie został on skazany na karę śmierci i zamordowany 12 maja 1948 roku. Kolejnymi zidentyfikowanymi osobami są Bolesław Budelewski, pseudonim "Pług" , żołnierz Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

Więcej na temat zbrodni bezpieki znajdziesz na platformie internetowej ”moje.polskieradio.pl” >>>

Specjaliści ustalili też tożsamość Stanisława Abramowskiego, pseudonim "Bury" i "Partyzancik", żołnierza Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz Narodowych Sił Zbrojnych. Żołnierz oddziałów partyzanckich "Mściciela" oraz "Orła" został zamordowany 21 lipca 1948 roku.

Na terenie Łączki na wojskowych Powązkach, gdzie bezpieka chowała ciała ofiar swoich zbrodni, w ubiegłym roku odkryto szczątki 117 osób. Być może uda się tam odnaleźć ciało rotmistrza Witolda Pileckiego. W 1948 roku po pokazowym procesie władze komunistyczne skazały go na karę śmierci. Rotmistrz podczas wojny jako jeden z pierwszych zbierał materiały o zbrodniach Niemców. Wśród poszukiwanych są także generał August Fieldorf "Nil", major Zygmunt Szendzielarz ps. "Łupaszka" i podpułkownik Łukasz Ciepliński "Pług". Wszyscy zostali straceni w areszcie na warszawskim Mokotowie.

Kolejny etap ekshumacji na Powązkach rozpocznie się w kwietniu. IPN chce też rozpocząć prace na jesieni na warszawskim Służewie.

pp/IAR/Radio Lublin

Czytaj także

Kolejne ekshumacje w stolicy. Czas na Służew

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2013 09:38
We wrześniu ruszą ekshumacje na warszawskim Służewie. Leżą tam ofiary komunistycznego terroru - informuje "Nasz Dziennik".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ofiar zbrodni stalinowskich szukamy do dziś

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 12:00
- Kto zapłaci za cierpienia matek, żon i dzieci tych, których oskarżono w sfałszowanych procesach i niewinnie wtrącono do więzienia, zesłano do łagrów, skazano na śmierć? – pytał ppłk Józef Światło, były funkcjonariusz bezpieki na antenie Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

IPN podał nowe nazwiska ofiar bezpieki

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 12:42
Eksperci IPN ustalili tożsamość kolejnych czterech ofiar zbrodni komunistycznych, których szczątki wydobyto w kwaterze "Ł" na Powązkach Wojskowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Coraz bliżej odnalezienia szczątków rotmistrza Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 06:57
Ekshumacje prowadzone są na Łączce na wojskowych Powązkach. Bezpieka chowała tam ciała ofiar swoich zbrodni - pisze "Nasz Dziennik"
rozwiń zwiń