Historia

Wielki Głód w Irlandii

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 11:42
Naukowcy odkryli, co było przyczyną katastrofalnego głodu w Irlandii w XIX wieku. Zdaniem badaczy, winne były grzybopodobne organizmy, które zniszczyły uprawy ziemniaków.
Ziemniaki sprowadzili do Europy około 1570 roku Hiszpanie - po podboju Państwa Inków. Także o tym można przeczytać w książce Agnieszki Drotkiewicz Piano rysuje sufit. Rozmowy o przygodzie.
Ziemniaki sprowadzili do Europy około 1570 roku Hiszpanie - po podboju Państwa Inków. Także o tym można przeczytać w książce Agnieszki Drotkiewicz "Piano rysuje sufit. Rozmowy o przygodzie".Foto: sxc.hu/cc

Wielki Głód, zwany też Głodem Ziemniaczanym, rozpoczął się w roku 1845, trwał przez kilka lat. Naukowcy wiedzieli, że ziemniaki zniszczyła zaraza, nie było jednak wiadomo, które organizmy stanowiły zagrożenie.
- Teraz, dzięki nowoczesnym technologiom przebadaliśmy DNA z zachowanych z tamtego okresu liści zarażonych roślin - mówi członek zespołu badawczego dr Sophien Kamoun. Analiza wykazała, że te niebezpieczne organizmy należały do grzybopodobnego gatunku Phytophora infestans. Choroba ta zniknęła na początku XX wieku, gdy pojawiły się odporne odmiany ziemniaków. Do dziś istnieją jednak bardzo groźne podobne postacie zarazy.

Podczas Wielkiego Głodu na skutek braku pożywienia i trudnych warunków politycznych milion Irlandczyków zmarło, a milion wyemigrowało.

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Irlandia rolnictwo