Historia

Jak pisać o historii? Warsztaty dla młodych historyków

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2016 14:00
Młodzi naukowcy – słuchacze ostatnich lat studiów magisterskich oraz doktoranci nauk humanistycznych i społecznych – rozpoczęli naukę i poszukiwanie drogi do najlepszego pisania o historii. Można dołączyć do ich grona.
Warsztaty Jak pisać historię. źr. Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego
Warsztaty "Jak pisać historię". źr. Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego

- Warsztaty zorganizowane przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego mają przybliżyć młodym historykom warsztat tworzenia tekstów historycznych – mówi Anna Gutkowska, dyrektor Ośrodka. – Rozpoczęliśmy ten cykl, bo naszą misją jest nie tylko dokumentowanie historycznych doświadczeń XX wieku. Chcemy również edukować i inspirować młodych ludzi do pisania o historii w sposób, dzięki któremu skupi ona zainteresowanie czytelników i pozostanie w ich pamięci.

W trakcie kolejnych 12 spotkań słuchacze dowiedzą się między innymi jak w tekście historycznym wyważyć proporcje między analizą i narracją skomponować tekst, jak posługiwać się metaforą i ironią, jak poważnie traktować czytelnika i być szczerym intelektualnie. Podstawą dyskusji i analiz będą klasyczne teksty historiografii, m.in. "Jesień średniowiecza" Johana Huizingi, "Upadek Cesarstwa Rzymskiego na Zachodzie" Edwarda Gibbona czy "Poetyka pisarstwa historycznego" Haydena White’a.

Seminarium prowadzi profesor Maciej Janowski z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Wieloletni wykładowca Central European University. Współautor głośnych i nagradzanych Dziejów inteligencji polskiej do roku 1918. Opublikował także książki: Inteligencja wobec wyzwań nowoczesności. Dylematy ideowe polskiej demokracji liberalnej w Galicji w latach 1889-1914 oraz Polska myśl liberalna do 1918 roku.

Odbywają się w siedzibie Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego przy ul. Foksal 17.
Pierwsze proponowane terminy warsztatów to: 23 XI, 7 XII, 14 XII, 11 I, 25 I. Planowane jest 12 spotkań. Wszystkie spotkania będą odbywały się w środy w godzinach 16-18.

Ośrodek nadal prowadzi rekrutację na warsztaty. Zgłoszenia należy kierować do 30 listopada włącznie na adres jph@obnt.pl. Do aplikacji należy dołączyć krótkie uzasadnienie (do 2000 znaków) i tekst historyczny (ew. fragment) własnego autorstwa (do 5000 znaków). Organizatorzy skontaktują się wybranymi kandydatami.

Zobacz więcej na temat: HISTORIA warsztaty