- Przed siedzibą Polskiego Radia i gmachemTelewizji Polskiej tak jak w ubiegłym roku będziemy w gronie specjalistów: kardiologów, okulistów, hematologów, onkologów, laryngologów i lekarzy jeszcze kilku innych specjalności dostępni dla wszystkich tych, którzy zechcą przyjść - powiedział prof. Henryk Skarżyński, laryngolog.
Badania przesiewowe to zachęcenie społeczeństwa do profilaktyki i przypominanie, jak ważną rolę pełni zdrowie w naszym życiu. - Kształtowanie postaw prozdrowotnych w dużym stopniu zależy od nas, tych, którzy pracują w służbie zdrowia, korzystają z niej i którzy organizują służbę zdrowia - dodał laryngolog.
W Polsce ok. 10 mln osób cierpi na nadciśnienie tętnicze, które jest najważniejszym czynnikiem ryzyka przedwczesnych zgonów na świecie. Około 30. procent pacjentów nie wie, że zmaga się z chorobą. Dr Paweł Balsam, kardiolog, zaznacza, że wiele czynników ryzyka chorób serca i naczyń krwionośnych są dla nas nieodczuwalne. - To są choroby czy czynniki ryzyka, z którymi możemy długo funkcjonować, one długo generują nam ryzyko i powodują, że rośnie nam blaszka miażdżycowa w tętnicach i nagle mamy zawał serca - podkreślił.
Gość audycji zaapelował również o to, żeby rozpocząć badania kardiologiczne po 35 roku życia. - Należy rozpocząć proste badania, ocenić czy ciśnienie tętnicze jest podwyższone, sprawdzić poziom cukru we krwi. Wtedy odpowiednio wcześnie wychwycimy, że dzieje się coś nie tak - dodał.
Co piąte dziecko w wieku szkolnym ma problemy ze słuchem, które negatywnie wpływają na ich codziennie życie. Problem dotyczy również seniorów, którzy cierpią na niedosłuch. - Zachęcamy do badań leczenia przyczynowego. Tam gdzie występują samoistne szumy uszne to możemy pomóc w inny sposób, niekoniecznie stosując farmakologię. Obie grupy to grupy ryzyka i stwarzają coraz większe problemy dla publicznej i niepublicznej służby zdrowia - powiedział na antenie radiowej Jedynki prof. Skarżyński.
Kiedy udać się do lekarza specjalisty? Jak powinna wyglądać edukacja pacjenta? Co oferuje Światowe Centrum Słuchu? Ile czasu powinniśmy dziennie poświęcać na aktywność fizyczną? Czy program " Po Pierwsze Zdrowie" cieszył się dużym zainteresowaniem? Jak groźny dla naszego zdrowia jest smog?
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Tytuł audycji: Debata medyczna
Prowadzi: Henryk Szrubarz
Goście: prof. Henryk Skarżyński (laryngolog, dyrektor Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach), dr Paweł Balsam (adiunkt w Katedrze Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)
Data emisji: 7.09.2019
Godzina emisji: 8.15
ans