Historia

"To istotny powód do dumy". Zagłosuj na "Konstytucję 3 maja"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 05:45
Jak dziś historycy oceniają Ustawę Rządową z 3 maja 1791 roku? Co sądzą o okolicznościach jej uchwalenia i międzynarodowym kontekście jej stworzenia? Zapytaliśmy o to naukowców specjalizujących się w dziejach myśli politycznej i historii XVIII wieku.
Kadr z filmu w serwisie specjalnym Konstytucja 3 maja
Kadr z filmu w serwisie specjalnym "Konstytucja 3 maja"Foto: Polskie Radio

Polskie Radio otrzymało trzy nominacje do Nagród Mobile Trends Awards 2021 dla firm wykorzystujących mobilne technologie w swoich projektach. Najlepsze realizacje wybiorą eksperci oraz internauci, którzy mogą głosować na stronie mobiletrendsawards.pl/mta/glosowanie.

W kategorii "Strona mobilna/RWD - Kultura i edukacja" kapituła doceniła serwisy konstytucja3maja.gov.pl oraz galaktykalema.pl. Ponadto w kategorii "Życie codzienne" nominowano do nagrody aplikację Jedynka Polskie Radio.

***

Historycy, których nagrane w formie filmowej wypowiedzi znaleźć można na stronie konstytucja3maja.gov.pl, podkreślają międzynarodowy kontekst idei politycznej stojącej za Ustawą Rządową. – Konstytucja 3 maja wykorzystywała najlepsze dostępne wówczas wzorce konstytucyjne: niespisaną konstytucję Wielkiej Brytanii i spisaną konstytucję Stanów Zjednoczonych – mówił prof. Richard Butterwick-Pawlikowski z University of London.

Prof. Włodzimierz Suleja również zwrócił uwagę na relację Ustawy Rządowej z podobnymi aktami w innych państwach. – Była to istotnie druga tego typu konstytucja w świecie, a pierwsza w Europie. I to jest istotny powód do dumy, choć nie ulega wątpliwości, że sama praca nad dokumentem, mająca swoje zawirowania i polityczne konteksty, toczyła się wcześniej. To nie zostało wyprodukowane ad hoc – powiedział, by następnie wskazać pewien bardzo zasadniczy problem, przed którym staje każdy oceniający Konstytucję 3 maja.

***

Głosowanie na stronie mobiletrendsawards.pl/mta/glosowanie trwa od 15 do 23 lutego 2022 roku. Zachęcamy do oddania głosu.