Historia

"Jesus Christ Superstar" - najsłynniejsza rock opera zagościła na Broadwayu

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2023 05:30
52 lata temu, we wtorkowy wieczór 12 października 1971 roku, słynna rock opera "Jesus Christ Superstar" zagościła na deskach nowojorskiego Broadwayu.
Ian Gillan, wokalista zespołu Deep Purple, wystąpił w roli Jezusa w rock operze Jesus Christ Superstar  w 1971 r.
Ian Gillan, wokalista zespołu Deep Purple, wystąpił w roli Jezusa w rock operze "Jesus Christ Superstar " w 1971 r.Foto: Forum

Odbiór widzów i krytyki

Nie było to jednak pierwsze przedstawienie tego spektaklu, bo już w 1970 roku pojawiła się na wydawnictwie płytowym jako tzw. album koncepcyjny, który ze względu na okładkę nazwano "brązowym albumem". Autorzy tego musicalu, muzyk Andrew Lloyd Webber i twórca libretta Tim Rice, zdecydowali się na taką formę premiery swojego działa - niejako w ramach sprawdzenia odbioru wśród widzów i krytyki.

Streszczona i okrojona historia ostatnich dziesięciu dni z życia Jezusa Chrystusa mogła spotkać się z totalną krytyką i po prostu niezrozumieniem praw rządzących tego typu przedsięwzięciami artystycznymi, gdzie pominięcia i nieoczywiste uwypuklenia niektórych wątków są właśnie artystyczną koniecznością. Autorzy nie pomylili się co do własnych obaw, ale "brnęli" dalej.

Ian Gillan w roli Jezusa

Od lipca 1971 roku, od Civic Arena w Pittsburghu (w stanie Pennsylvania) rozpoczęli swoją trasę koncertową i wystąpili ponad 70 razy niejako testując na widowni przyjęcie tematu i przygotowując się do premiery broadwayowskiej. Tych tras koncertowych było jeszcze do września dwie, a występujący w nich muzycy, w rolach głównych, niejako przygotowywali się do występu na scenie w Nowym Jorku. Różnili się oni nieco od składu wybranego do odtworzenia ról w wydawnictwie płytowym. Tam rolę Jezusa odegrał słynny wokalista Deep Purple - Ian Gillan. W roli Judasza wystąpił znany aktor i piosenkarz brytyjski Murray Head, ten sam, który w musicalu "Chess" z 1984 roku wykonuje niezwykle popularny utwór "One Night in Bangkok". W roli Piłata wystąpił amerykański aktor i muzyk Barry Dennen, który nieco wcześniej pojawił się w innej słynnej muzycznej produkcji "Skrzypek na dachu" - w roli Mendla. Natomiast bardzo wymagającą rolę Marii Magdaleny zagrała amerykańska wokalistka i kompozytorka Yvonne Elliman, której wykonanie utworu "I Don't Know How To Love Him" stało się dojmującym wyznaniem miłosnym.

Kontrowersje i recenzje

Skład grupy koncertowej różnił się już od tego płytowego i tu wystąpili Jeff Fenholt jako Jezus, Yvonne Elliman jako Maria Magdalena oraz Carl Anderson w roli Judasza. Co ciekawe, właśnie ci aktorzy wystąpili później na broadwayowskich deskach. Koncerty jak i teatralne przedstawienie reżyserował Tom O’Horgan, a premiera odbyła się w Mark Hellinger Theatre na Broadwayu. Do "ogranej" już trójki aktorów dołączyli jeszcze Paul Ainsley w roli króla Heroda, w rolę Kajfasza wcielił się Bob Bingham, a Annasza zagrał Phil Jethro. Co znamienne i później wytykane przez krytykę, rolę Judasza zagrał czarnoskóry aktor Ben Veeren. Fakt ten wywołał niemałe kontrowersje szczególnie wśród publiczności afroamerykańskiej, która posądzała twórców wręcz o rasizm.

Recenzje były bardzo różne - publiczność raczej chwali przedsięwzięcie, ale niektóre środowiska opiniotwórcze miały wiele do zarzucenia temu artystycznemu przedsięwzięciu. Przede wszystkim buntowały się środowiska żydowskie na tak mocno akcentowane twierdzenie, że to oni stoją za śmiercią Jezusa. Chrześcijanie, bardziej katolicy niż protestanci, zarzucali zbyt ziemską formę zarysowania miłości między Marią Magdaleną i Jezusem. Broadwayowskie przedstawienie doczekało się 711 przedstawień i zeszło z afisza w czerwcu 1973. Wtedy też pojawiły się liczne premiery w wielu krajach świata. Warto zatem odszukać w sieci całość filmową lub fragmenty poszczególnych utworów, a przeżycie będzie gwarantowane.

PP

Zobacz więcej na temat: Broadway musical