Jan Ołdakowski podkreśla, że "Sosenka" zawsze była dumna z udziału w Powstaniu Warszawskim. Choć o samych walkach opowiadała niewiele, chętnie wspominała, jak ludzie radzili sobie z codziennymi problemami w czasie okupacji.
- Zarażała entuzjazmem i pasją, jeszcze nie tak dawno była wolontariuszką w Muzeum Powstania Warszawskiego, w sali edukacyjnej. Zawsze czuła potrzebę, by robić coś ważnego dla świata. Nauczyła nas wiele - podkreśla Jan Ołdakowski w rozmowie z Polskim Radiem.
Zofia Czekalska urodziła się w Tomaszowie Mazowieckim w rodzinie zajmującej się haftem, który później stał się dla niej sposobem na budowanie relacji z ludźmi. Przez wiele lat jako wolontariuszka w Muzeum Powstania Warszawskiego prowadziła warsztaty wykonywania ozdób z włóczki i z haftowania dla dzieci. Dorosłych uczyła też jak można twórczo spędzać czas z najmłodszymi.
Czytaj i posłuchaj:
"Sosenka" - łączniczka "Radwana"
Zofia Czekalska "Sosenka" w Powstaniu Warszawskim walczyła w Śródmieściu. Była łączniczką I Obwodu AK "Radwan" w kompanii łączności zgrupowania "Chrobry II". Po powstaniu trafiła do obozu jenieckiego w Zeithain w Saksonii, skąd po wyzwoleniu wróciła do Polski.
W 2018 roku za zasługi w działalności na rzecz upamiętniania prawdy o najnowszej historii Polski została odznaczona przez prezydenta Złotym Krzyżem Zasługi.
Zofia Czekalska "Sosenka" w Powstaniu Warszawskim walczyła w Śródmieściu. Była łączniczką I Obwodu AK "Radwan" w kompanii łączności zgrupowania "Chrobry II". Po powstaniu trafiła do obozu jenieckiego w Zeithain w Saksonii, skąd po wyzwoleniu wróciła do Polski. W 2018 roku za zasługi w działalności na rzecz upamiętniania prawdy o najnowszej historii Polski została odznaczona przez prezydenta Złotym Krzyżem Zasługi.
IAR/Przemysław Lis/bm