>>>>>POSŁUCHAJ CYKLU DROGI DO NIEPODLEGŁEJ>>>>>>
O godzinie 9.25 na dworzec w Sarajewie wjechał specjalny pociąg. Z salonki wysiadł Franciszek Ferdynand wraz z małżonką Zofią Chotek. Arcyksiążęca para przeniosła się do odkrytego samochodu i ruszyła w kierunku ratusza, gdzie miało się odbyć uroczyste przywitanie.
Kiedy kolumna aut znalazła się na wysokości koszar, z tłumu wynurzył się młody mężczyzna, Nedeljko Čabrinović i rzucił w kierunku samochodu bombę. Na szczęście dla arcyksiążęcej pary ładunek upadł pod tylnymi kołami limuzyny. Wybuch zranił około 20 osób.
Drugi zamach
Mimo ogromnego zamieszania arcyksiążę nakazał kontynuowanie podróży. Po uroczystym, acz nerwowym powitaniu przed ratuszem, austrowęgierski następca tronu postanowił zmienić plan wizyty i, zamiast udać się do muzeum, pojechał do szpitala, aby odwiedzić rannego w zamachu podpułkownika Ericha Merizzi.
Kiedy samochód wiozący arcyksiążęcą parę zatrzymał się na jednym ze skrzyżowań, do auta podbiegł młody bośniacki Serb, Gawriło Princip i zaczął strzelać z browninga. Kule dosięgły arcyksięcia i jego żonę. Kierowca ruszył do rezydencji namiestnika. Niestety tuż po dotarciu na miejsce umarła Zofia Chotek, a wkrótce następca tronu. Podobno ranny Franciszek Ferdynand powtórzył przed śmiercią kilka razy: „To nic”
Zabójca
Gawriło Princip, członek organizacji Młoda Bośnia został ujęty na miejscu morderstwa. Próbował popełnić samobójstwo, ale cyjanek, który zażył, nie zadziałał. W zamachu brali również udział członkowie tajnej serbskiej organizacji patriotycznej Czarna Ręka.
Zabójca arcyksiążęcej pary został skazany na 20 lat ciężkiego więzienia. Sąd uznał, że 17-letni Princip jest za młody na karę śmierci. Zamachowiec zmarł 28 kwietnia 1918 roku; nie doczekał końca Wielkiej Wojny, do której wybuchu pośrednio się przyczynił.
Skutki
Wydawało się, że zamach w Sarajewie nie pociągnie za sobą tak dramatycznych skutków. Pogrzeb arcyksiążęcej pary był dosyć skromny, gdyż małżeństwo Franciszka Ferdynanda było związkiem morganatycznym, czyli zawartym z osobą niższego stanu. Taka osoba nie miała prawa dziedziczenia, podobnie jak dzieci z takiego związku. Co ciekawe, gdyby Zofia Chotek przestrzegała protokołu, to ocaliła by życie, gdyż zgodnie z zasadami nie powinna podróżować w jednym samochodzie z mężem.
Wojenne szaleństwo
Lawina ruszyła 23 lipca 1914 roku. Austro-Węgry przekazały ultimatum rządowi serbskiemu, w którym domagały się między innymi ukarania winnych i przeprowadzenia przez władze austriackie śledztwa na terenie Serbii. Ten ostatni warunek ultimatum został odrzucony. 28 lipca Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii. W odpowiedzi na to Rosja zarządziła mobilizację przeciwko Austrii. 29 lipca Niemcy zażądały od cara wstrzymania mobilizacji, a 1 sierpnia wypowiedziały Rosji wojnę. Dwa dni później Niemcy podjęły te same kroki wobec Francji, a następnego dnia Wielka Brytania wystąpiła przeciwko Niemcom. Wreszcie, 11 sierpnia Francja wypowiedziała wojnę Austro-Węgrom.
Świat pogrążył się w wojnie...