Historia

Benazir Bhutto - żelazny motyl Pakistanu

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2013 07:00
Benazir Bhutto z kraju średniowiecznego chciała zrobić nowoczesne państwo, ale miała przeciw sobie zatwardziałych fundamentalistów. Nie mogli pogodzić się z faktem, że na czele Pakistanu stoi kobieta.
Audio
  • "Benazir Bhutto i jej Pakistan" - aud. Jerzego Woydyłły z udziałem publicystki, Danuty Walewskiej (25.07.1989)
Benazir Bhutto, premier Pakistanu. Wikimedia Commonscc
Benazir Bhutto, premier Pakistanu. Wikimedia Commons/ccFoto: iFaqeer

Gdyby żyła, dziś Benazir Bhutto obchodziłaby 60. urodziny. Była córką zamordowanego przez juntę wojskową w 1979 roku prezydenta Pakistanu. Zulfikara Alego Bhutto. Trzy lata później objęła kierownictwo Pakistańskiej Partii Ludowej. W wieku 35 lat została pierwszą kobietą-premierem w kraju islamskim.
Urocza i inteligentna
Danuta Walewska, dziennikarka ”Rzeczpospolitej” przeprowadziła z Benazir Bhutto wywiad, niedługo po jej wyborze na premiera kraju. O swoich wrażeniach opowiadała w audycji Jerzego Woydyłły z cyklu ”Zawsze po 11-tej”, nadanej w lipcu 1989 roku.
- Przede wszystkim widzę panią Benazir Bhutto jako kobietę niezwykle inteligentną i mającą wizję przyszłego Pakistanu - powiedziała publicystka. - Wróciłam zafascynowana jej osobowością, inteligencją i urodą.  
Danuta Walewska  mówiła o trudnościach, z jakimi będzie sobie musiała poradzić premier Pakistanu: - To normalne, że po przejściu do demokracji, kiedy ludzie mogą legalnie działać w partiach politycznych, zaczynają one po prostu ze sobą rywalizować - komentowała.
Sukces kobiety?
Benazir Bhutto przeciw sobie miała zatwardziałych fundamentalistów. Urocza kobieta, która swoją osobowością potrafiła przyciągnąć uwagę wielkich tego świata. Potrafiła też porwać za sobą tłumy. Jak tego dokonała? - Mówi się, że ludzie nie głosowali na Benazir Bhutto i Partię Ludową, tylko głosowali przeciwko przeszłości - słyszymy w komentarzu. - Głosowano przeciwko władzy, która nie byłą w stanie zrozumieć potrzeb narodu.
- Zmiana musiała być drastyczna - dodała Danuta Walewska. - Objęcie władzy przez młodą, 35-letnią kobietę, wykształconą na zachodnich uniwersytetach było dla Pakistańczyków takim wydarzeniem. Obiecywała ludziom świetlaną przyszłość i dlatego otrzymała misję stworzenia rządu.

Premier
Premier Pakistanu Benazir Bhutto odpowiada na pytania dziennikarzy podczas wizyty w bazie Amerykańskich Sił Powietrznych. 05-06-1989. Wikimedia Commons/dp. Źr.: United States Department of Defense. Fot.: Gerald B. Johnson

Benazir Bhutto na stanowisku premiera pozostała zaledwie 2 lata. Ponownie wygrała wybory w roku 1993. Została jednak 3 lata później oskarżona o korupcję. Opuściła wtedy Pakistan, udając się na emigrację do Dubaju. Powróciła po 9 latach, by kolejny raz wziąć udział w wyborach.
Zabójstwo
Benazir Bhutto zginęła 27 grudnia 2007 w Rawalpindi. Opuszczała wiec polityczny Pakistańskiej Partii Ludowej, kończący kampanię przed zaplanowanymi na styczeń 2008 wyborami parlamentarnymi. Wsiadła do swojego kuloodpornego samochodu i wychyliła się przez otwór w dachu, aby pozdrowić tłumy. W tym momencie zamachowiec organizacji rzekomo powiązanej z Al-Kaidą oddał 2 strzały w jej kierunku. Chwilę później zdetonował posiadany przy sobie ładunek, zabijając siebie i powodując śmierć ok. 20 innych osób.
- Ona, jako polityk ma ogromną przyszłość - mówiła w 1989 roku Danuta Walewska. - Pytanie: czy zdoła poprowadzić kraj tak, jakby tego chciała.
Benazir Bhutto tę walkę przegrała.