Historia

Zulfikar Ali Bhutto - wiele twarzy przywódcy Pakistanu

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2016 06:00
- Był swego czasu autokratą, potem demokratą, następnie trybunem ludowym (…). Całościowo można o nim powiedzieć jedno: był politykiem tragicznym – mówił dr Bogusław Zaleski w audycji Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku".
Audio
  • Audycja Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku" poświęcona postaci Zulfikara Alego Bhutto z udziałem doc. dr Bogusława Zaleskiego. (PR, 19.11.1995)
Zulfikar Bhutto na spotkaniu z Richardem Nixonem, fot. Robert L. Knudsen, źr. Wikimedia Commonsdp
Zulfikar Bhutto na spotkaniu z Richardem Nixonem, fot. Robert L. Knudsen, źr. Wikimedia Commons/dp

4 kwietnia 1979 zginął Zulfikar Ali Bhutto, premier i prezydent Pakistanu, ojciec Benazir Bhutto.

Polityk padł ofiarą wojskowego puczu, który obalił jego rządy dwa lata wcześniej.

Wykształcony na Oxfordzie syn bogatego posiadacza ziemskiego karierę polityczną rozpoczął w połowie lat 50. XX wieku, kiedy został najmłodszym członkiem delegacji Pakistanu w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Obejmował kolejne, coraz istotniejsze teki w rządach kraju. Punktem zwrotnym jego kariery była wojna indyjsko-pakistańska w 1965 roku. Bhutto był wówczas ministrem spraw zagranicznych. Starcia zakończyły się traktatem pokojowym, który przywracał przedwojenne granice, ale wywołał falę niezadowolenia wśród Pakistańczyków.

Posłuchaj o historii konfliktów pakistańsko-indyjskich w audycji Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku".

Bhutto zrezygnował z funkcji, ale nie wycofał się z polityki. Założył Pakistańską Partię Ludową, która jednoczyła ugrupowania lewicowe i komunistyczne. Sukces polityczny przyniosła mu dopiero przegrana przez Pakistan wojna o niepodległość Bangladeszu (wcześniej wschodniej części Pakistanu). Jego rodacy upatrywali w nim męża opatrznościowego.

- W momencie przegrania wojny, Zulfikar Ali Butto był tym politykiem, który nie dopuścił do jeszcze większej klęski - wyjaśniał dr Bogusław Zaleski w audycji Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku". 

Bhutto został pierwszym prezydentem Pakistanu niebędącym wojskowym. 3 lata później, w 1973 roku, objął funkcję premiera. Przeprowadził szereg reform w duchu socjalistycznym: znacjonalizował przemysł i zreformował rolnictwo. W czasach jego rządów Pakistan był jednym z najważniejszych członków Ruchu Państw Niezaangażowanych, jednocześnie zacieśniając współpracę z Chińską Republiką Ludową.

Dążył do ograniczenia władzy armii, co stało się jedną z przyczyn jego zguby. Paradoksalnie, upadek Zulfikara był spowodowany bezpośrednio przez niebywały sukces wyborczy jego partii.

- Bezpośrednią przyczyną interwencji armii stała się sytuacja w kraju po wyborach w marcu roku 1977 (…). Zulfikarowi zarzucono sfałszowanie wyborów oraz to, że był współwinny śmierci jednego ze swoich przeciwników politycznych. Opozycja wyprowadziła ludzi na ulice, zaczęto strzelać do demonstrantów. W takiej sytuacji armia przeprowadziła zamach stanu - wyjaśniał gość audycji. 

Schedę po ojcu odziedziczyła Benazir Bhutto, która dwukrotnie była premierem Pakistanu (w latach 1988-90 i 1993-96) oraz do końca życia sprawowała funkcję szefa Pakistańskiej Partii Ludowej. Podobnie jak ojciec, skończyła tragicznie. Zginęła od kul zamachowca w 2007 roku.

mjm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Pakistan zimna wojna