Historia

Bieg "Tropem Wilczym". "Największy bieg pamięci w Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2018 12:00
W ponad 333 miastach w Polsce i 8 miatsach za granicą 4 marca odbędzie się szósta edycja biegu "Tropem Wilczym". - Biegnie z nami kawał świata, biegną z nami ludzie na wszystkich kontynentach - mówi Barbara Konarska, rzecznik Biegu Tropem Wilczym.
6. edycja biegu Wilczym Tropem, 2018
6. edycja biegu Wilczym Tropem, 2018Foto: mat. promocyjne

Udział w nim zapowiedziało 70 tysięcy biegaczy, m.in. z Londynu, Nowego Yorku, Chicago, Hurth, Wilna, Wiednia, Penrose Park oraz Healesville (Australia). W Biegu wezmą również udział żołnierze polscy i państw sojuszniczych w 7 misjach wojskowych w Bośni, Kosowie, Kuwejcie, na Łotwie, w Rumunii oraz w Afganistanie i Iraku.

- Biegnie z nami kawał świata, biegną z nami ludzie na wszystkich kontynentach - mówi Barbara Konarska, rzecznik Biegu "Tropem Wilczym".

Zobacz i posłuchaj:

Biegowi "Tropem Wilczym" 2018 patronują żołnierze zamordowani w więzieniu mokotowskim: Hieronim Dekutowski, Łukasz Ciepliński, Zbigniew Przybyszewski, Roman Groński, Szczepan Ścibior, Dionizy Sosnowski i Czesław Gałązka oraz Witold Pilecki. Ich podobizny znajdą się na koszulkach uczestników Biegu.

Jedenn z ambasadorów Biegu Tropem Wolczym, Filip Walczak ma zamiar pokonać 5 tys. km oceanu, pobić rekord świata i zadedykować go pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Zobacz i posłuchaj, co powiedział nam tym wyzwaniu:

W 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Żołnierze Wyklęci - zobacz serwis historyczny Portalu PolskieRadio.pl

mat.prasowe/im