Historia

Bitwa pod Orszą. Zatrzymana ekspansja Moskwy

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2023 05:54
Rozegrana 8 września 1514 roku jedna z największych bitew szesnastowiecznej Europy zahamowała wydzieranie ziem Wielkiego Księstwa Litewskiego, ale jej konsekwencje sięgały dalej. Dzięki triumfowi wojsk hetmana Konstantego Ostrogskiego rozpadł się sojusz, który dążył do rozbioru jagiellońskiej domeny.
Fragment obrazu Bitwa pod Orszą
Fragment obrazu "Bitwa pod Orszą"Foto: Muzeum Narodowe w Warszawie/ domena publiczna

Wielkie księstwo coraz mniejsze

- Jest to bitwa, która na jakiś czas bez wątpienia zahamowała proces kurczenia się państwa Jagiellonów pod naciskiem państwa moskiewskiego. Od lat 90. XV wieku jagiellońska Litwa była w odwrocie, traciła coraz obszerniejsze prowincje. Zdążyła stracić Czernihowszczyznę, Siewierszczyznę, wcześniej kontrolę nad górnym biegiem Oki. Nawet wspomnienia nie było po rozległych granicach z czasów Witolda i Olgierda, kiedy forpoczty litewskie stały na wysokości dzisiejszego Możajska, czyli ok. 100 km od Moskwy – wskazywał prof. Hieronim Grala w audycji Dawida Dziedziczaka z cyklu "Kwadrans bez muzyki". 


Posłuchaj
15:14 Dwojka Kwadrans bez muzyki 4.11.2014.mp3 "Bitwa pod Orszą" – dokument, propaganda, zagadka - audycja Dawida Dziedziczaka z cyklu "Kwadrans bez muzyki". (PR, 4.11.2014)

 

W tym kontekście wydarzenie, które bezpośrednio poprzedzało bitwę, czyli upadek Smoleńska, przybierało rozmiary katastrofy.

- Smoleńsk był "zawiasami" frontu jagiellońskiego na wschodzie. Wydawał się twierdzą nieprzystępną: w ciągu poprzedzających bitwę lat odparł dwa wielkie oblężenia. Był znanym w Europie grodem, przez który przechodziły szlaki handlowe. Ale przede wszystkim z niego prowadziły gościńce na Wilno i konnica moskiewska mogła wykorzystywać go jako bazę, by zagonami dojść do stolicy – dodawał historyk.

Co gorsza, osłabienie Wielkiego Księstwa Litewskiego, a co za tym idzie pozostającej z nim w unii Polski, doprowadziło do zawiązania się sojuszu wymierzonego w polsko-litewskie mocarstwo.

- Powstała idea wielkiego antyjagiellońskiego sojuszu z Prusami Hohenzollernów, Danią i Mołdawią pod zgodnym przywództwem Habsburgów i Rurykowiczów. Efektem tego paktu miało być nie tylko wspólne uderzenie na państwo polsko-litewskie, ale jego rozbiór – wyjaśniał badacz dziejów Rusi.

Starcie cywilizacji 

W celu odbicia utraconego Smoleńska została zorganizowana kampania, na czele której stanął książę Konstanty Ostrogski, hetman wielki litewski. Dowodził armią złożoną z 30 tys. wojsk litewskich i 14 tys. wojsk polskich.

- Wyprawa ta została przeprowadzona w bardzo pięknym stylu. Żeby przeprawić się na drugą stronę Dniepru, w okolice stacjonujących wojsk moskiewskich, zbudowano dwa mosty pontonowe, przez które przeprawiono całą kilkudziesięciotysięczną armię łącznie z artylerią - wskazywała prof. Jolanta Choińska-Mika w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Kronika polska". 


Posłuchaj
04:56 bitwa pod orszą___966_01_iv_tr_0-0_10176659616ba1a7[00].mp3 Audycja Andrzeja Sowy i Wojciecha Dmochowskiego poświęcona bitwie pod Orszą z cyklu "Kronika polska". (PR, 6.03.2001)

 

Stroną rosyjską dowodził Iwan Czeladnin. Moskiewski bojar był jednym z najbardziej skutecznych realizatorów polityki Moskwy (to on organizował m.in. deportację elity politycznej zajętego przez Moskwę Pskowa). Miał pod bronią nawet 80 tys. żołnierzy, z czego większość stanowiła jazda. 

Przewagą przeciwnika była nie tylko liczba, ale i wielka mobilność. O zwycięstwie mogło zadecydować tylko zniwelowanie obu tych czynników. Ostrogski wiedział o tym i przygotował na przeciwnika pułapkę. Po początkowych starciu zarządził pozorowany odwrót. Wojska moskiewskie popędziły za wycofującymi się siłami polsko-litewskimi, które w ten sposób wprowadziły je do wąwozu. Pozbawiona możliwości manewru jazda moskiewska wtargnęła wprost pod lufy hetmańskich armat i samopałów piechoty. Na złamaną ogniem nawałę moskiewską ruszyło przeciwnatarcie lekkiej jazdy litewskiej i ciężkozbrojnych rycerzy polskich, dopełniając zwycięstwa. Bitwa pod Orszą była jednym z największych starć militarnych początków XVI wieku.

- Było to zwycięstwo we wspaniałym stylu. W ręce polsko-litewskie dostało się całe dowództwo wroga i obóz moskiewski - dodawała prof. Jolanta Choińska-Mika.

Zwycięstwo ukazywało cywilizacyjną przewagę, jaką miało wówczas monarchia Jagiellonów nad państwem moskiewskim. O wygranej zadecydował ogień dział i rusznic, zdolny przełamać napór posiadającej przewagę liczebną jazdy przeciwnika. 

Moskwa zatrzymana na pół wieku

Bitwa pod Orszą nie pozwoliła na odzyskanie Smoleńska, ale i tak należy wpisać je w annały najważniejszych polsko-litewskich zwycięstw w dziejach. Niebezpieczna ze względu na swoją mobilność moskiewska armia została praktycznie zlikwidowana, ze Smoleńska musiał uchodzić wielki książę Wasyl III.

- To wszystko sprawiło, że odwróciła się karta polityczna. Pod naciskiem rezultatu bitwy pod Orszą Habsburgowie wycofali się z antyjagiellońskiego traktatu. Przystąpili do rozmów z władcami Polski i Litwy porządkującego sporne kwestie i zakończonego umową dynastyczną. To dało Jagiellonom wolną rękę do działań na wschodzie, do tego stopnia, że 20 lat później Zygmunt Stary podjął próbę rekonkwisty utraconych ziem – oceniał prof. Hieronim Grala.

Zwycięstwo uwiecznione w propagandzie

Zwycięstwo uwiecznione zostało, najprawdopodobniej w latach 30. XVI wieku, na propagandowym obrazie nieznanego autora najpewniej ze szkoły Lucasa Cranacha młodszego.

- Choć obraz ma charakter agitacyjny, to wyróżnia się spośród sobie podobnych dzieł tym, że przeciwnik nie jest na nim skarykaturyzowany. To bardzo dokładny portret. Moskiewscy dostojnicy przedstawieni są z szacunkiem, jak godny przeciwnik, zarówno jeśli chodzi o wizerunek, jak i uzbrojenie – oceniał dr Aleksiej Łobin, rosyjski historyk zajmujący się problematyką bitwy nad Orszą.

Dziś płótno jest uważane za unikatowe dzieło polskiego batalistycznego malarstwa wczesnorenesansowego.

- To, co świadczy o jego niezwykłości, to umieszczenie na nim czegoś, czego sobie w Europie nawet nie potrafiono wyobrazić: strojów żołnierzy moskiewskich i tatarskich. Płótno jest niezwykle drobiazgowe, można na nim zobaczyć nawet różnice w dekoracjach na guzikach – wyjaśniał dr Wolodymyr Hucuł, ukraiński badacz.

Dzieło jest próbą przedstawienia na jednym obrazie kilku faz bitwy. Stąd niektóre postacie pojawiają się w różnych częściach płótna. Sam Konstanty Ostrogski przedstawiony jest na przykład aż trzy razy.

bm

Czytaj także

”Mówią Wieki” po białorusku w 500 rocznicę bitwy pod Orszą

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2014 23:19
Celem wydania numeru jest pokazanie tej bitwy jako przykładu współpracy między Białorusinami, Litwinami i Polakami - powiedział redaktor magazynu Tomasz Bohun. ”Mówią wieki” to polski miesięcznik, poświęcony tematyce historycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: hetman Ostrogski upamiętniony na monetach

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2014 20:00
Narodowy Bank Białorusi wprowadził do obiegu pamiątkową monetę, na której widnieje książę Konstanty Ostrogski. Niezależne mińskie media widzą w tym pewną symbolikę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia Polski bez Kresów nie istnieje

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2016 20:06
- Polskość i Kresy są nierozerwalne. To tak, jakby mówić o naszej literaturze bez imion Adam i Juliusz - tłumaczył w Jedynce dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego dr Jan Malicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska i Litwa tworzą Rzeczpospolitą Obojga Narodów

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2017 14:32
Zawarcie Unii Lubelskiej między Polską a Litwą w 1569 roku zapoczątkowało wielowiekową historię powstałego wówczas nowego organizmu politycznego na mapie Europy Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W swojej historii państwo miało rekordową w skali kontynentu powierzchnię blisko miliona kilometrów kwadratowych.
rozwiń zwiń