Baird faktycznie jako pierwszy człowiek zbudował telewizor i wymyślił system transmisji telewizyjnej, także jako pierwszy wysłał sygnał telewizyjny przez ocean, na inny kontynent.
Prezentacja odbyła się w towarzystwie członków Royal Institution i reportera z "The Times". W swoim laboratorium w Londynie pokazał transmisję obrazu składającego się z 12,5 zdjęć na sekundę i jak się okazało była to pierwsza demonstracja systemu telewizyjnego, który mógł transmitować ruchome obrazy na żywo.
Nie on pierwszy myślał o wynalazku mogącym transmitować obraz na odległość. Tym właśnie jest "telewizja" - greckie "tele" daleko i łacińskie "visio" widziany obraz.
Pierwszym, który doszedł do konkretnych wyników był Paul Gottlieb Nipkow, który wynalazł system dysków skanujących. w 1884 roku. Była to tarcza umożliwiająca mechaniczny wybór obrazu telewizyjnego. Dysk Nipkowa został nazwany przez historyka telewizji Alberta Abramsona "głównym patentem telewizyjnym".
Kolejnym wynalazcą, który przybliżył świat do wynalezienia telewizora był niemiecki fizyk Arthur Korn. Zaprojektował i zbudował w latach 1902-1907 pierwsze obwody umożliwiające sygnał transmisji obrazu. Jego wynalazek pozwolił na zwalczenie problemu zaniku obrazu. Obwód kompensacyjny Korna pozwalał także wysyłać zdjęcia siecią telefoniczną lub bezprzewodowo, także na duże odległości, nawet z Europy do Ameryki.
Osiągnięcia Nipkowa i Korna stały u podstaw wynalazku Bairda, który potrafił rozwinąć je w medium transmisyjne. Na początku 1923 roku przeprowadził się do Hastings, na południowym wybrzeżu Anglii. W wynajętym warsztacie zbudował coś, co było pierwszym na świecie działającym telewizorem. Niesamowite w tym zdarzeniu jest, co zostało użyte do tego celu... były to stary pojemnik na kapelusze, nożyczki, igły do cerowania, kilka lekkich soczewek rowerowych, zużyta skrzynia z herbatą oraz wosk uszczelniający i klej.
W lipcu 1924 roku został porażony prądem o wartości 1000 woltów – zdarzenie to przeżył, miał jednak dość mocno poparzoną rękę. Mimo konieczności znalezienia nowego warsztatu prace postępowały dalej i już 25 marca 1925 roku Baird przeprowadził pierwszą publiczną demonstrację ruchomych sylwetek telewizyjnych w domu towarowym Selfridges w Londynie. Prezentację powtarzał przez trzy tygodnie jako lokalną atrakcję przyciągającą klientów.
2 października tego roku dokonał przełomowego odkrycia – z powodzeniem przesłał pierwszy monochromatyczny obraz telewizyjny i była to głowa manekina brzuchomówcy. Obraz składał się z transmisji 5 zdjęć na sekundę. Pierwszy człowiekiem transmitowanym sygnałem telewizyjnym był, zgarnięty z ulicy, 20-letni pracownik biurowy William Edward Taynton, a dokładniej jego twarz.
Dość powiedzieć, że w późniejszych latach jako pierwszy przeprowadził transmisję obrazu z Anglii do USA. Był także pierwszym wynalazcą telewizji kolorowej. Niektórzy komentatorzy mówili żartobliwie, że czasem warto "dać się popieścić" prądowi o wartości 1000 woltów, jeśli później mają stać za tym tak znamienite wynalazki.
A jak z tą brzytwą było? Baird potrzebował odpowiedniego rozgłosu dla swojego wynalazku, dlatego też w październiku 1925 roku, odwiedził gazetę "Daily Express" i poprosił w recepcji o odpowiednie zaanonsowanie. Redaktor wiadomości, usłyszawszy, kto i w jakiej sprawie chce z nim rozmawiać, wezwał jednego z pracowników i polecił mu: "Na miłość boską, idź do recepcji i pozbądź się szalonego człowieka, który tam jest. Mówi, że ma maszynę do oglądania przez radio! Obejrzyj go - może mieć przy sobie brzytwę".
PP