Leśniczówka Pranie znajduje się w samym centrum Puszczy Piskiej, 15 km na zachód w linii prostej od Piszu. Stoi w lesie, nieco wyżej od tafli jeziora Nidzkiego, którym bez trudu dopłyniemy do Rucianego-Nidy, nieco ponad 2 kilometry na północ. Leśniczówka znajduje się po zachodniej stronie jeziora.
Miejsce poetyckiej pracy i odpoczynku
Budynek leśniczówki jest murowany, posiada ponadto kilka dodatkowych zabudowań Znajduje się tam też niewielka wiata - swoista muszla koncertowa, gdzie znamienici wykonawcy prezentują dzieła poetyckie, nie tylko Wielkiego Mistrza. Nierzadko są to utwory mieszczące się w kategorii śpiewanej poezji.
Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego powstało dzięki staraniom Muzeum Okręgowego w Suwałkach, w porozumieniu z Muzeum Literatury w Warszawie. Przygotowania trwały aż 5 lat, od 1975 roku. Trzeba jednak pamiętać, że już od 1965 roku znajdowała się tu tzw. izba pamięci pod patronatem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
Leśniczówka należała do jednego z najbardziej ulubionych miejsc poety - miejsc nie tylko wypoczynku, ale też pracy. To tutaj od 1950 do 1953 roku przyjeżdżał z żoną Natalią. Tutaj też znajduje się tablica, na której czytamy: "W tym domu Konstanty Ildefons Gałczyński napisał Niobe, Wita Stwosza, Kronikę Olsztyńską".
Przestrzenie Gałczyńskiego
Jedna z oficjalnych stron Leśniczówki, w zasobach Leksykonu Kultury, tak pisze o historii i faktach administracyjnych tego miejsca: "Przez 17 lat, do czerwca 1997 r., muzeum ojca prowadziła Kira Gałczyńska wraz z mężem. Obecnym dyrektorem Prania jest poeta Wojciech Kass. W 1999 r. powstało Stowarzyszenie Leśniczówka Pranie, które wspiera finansowo i organizacyjnie letnie sezony kulturalne w Praniu, realizowane ph. Leśniczówka Pranie – Ośrodek Promienny (...).
Wszystkie zbiory tworzące ekspozycje stałe Muzeum pochodzą z Muzeum Literatury w Warszawie. W pokoju zamieszkanym przez Gałczyńskiego odtworzono fragmentarycznie przedmioty towarzyszące na co dzień poecie podczas pobytu w Praniu. Drugą salę ekspozycyjną wyposażono w przedmioty pochodzące z pokoju Gałczyńskiego w jego warszawskim mieszkaniu przy Alei Róż 6. Dzięki córce Gałczyńskiego zachował się niemal cały jego księgozbiór. W tym pokoju zaaranżowano też kącik karykatur Gałczyńskiego, autorstwa Szymona Kobylińskiego, Eryka Lipińskiego, Konstantego Sopoćki, Jerzego Zaruby. W kolejnych pokojach zgromadzono zdjęcia, dokumenty, rękopisy, gazety i pierwsze wydania książek, dotyczące przedwojennego, wojennego i powojennego okresu życia i twórczości Gałczyńskiego".
Muzeum i znacznie więcej
Leśniczówka Pranie jako placówka muzealna jest dostępna praktycznie przez większą część roku. W zakres jej działalności wchodzą także takie przedsięwzięcia kulturalne, jak: w lipcu i sierpniu poranki poetyckie połączone z recytacją wierszy Gałczyńskiego w interpretacji wybitnych aktorów i prezentacją muzyki poważnej, coniedzielne koncerty "Muzyka u Gałczyńskiego" połączone z recytacją wierszy, doroczne kilkudniowe spotkania z "Poezją u Gałczyńskiego", konkursy i festiwale czy imprezy jubileuszowe i okazjonalne.
***
Czytaj także:
***
Warto odwiedzić to urokliwe miejsce, szczególnie w okresie wakacyjnym.
PP
Cyt. za: "Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego", leksykonkultury.ceik.eu