John Lord w swojej karierze grał jeszcze w kilku innych zespołach, jak choćby w powstałym po rozpadzie "Purpli" w latach 70. Whitesnake. Współpracował i pojawiał się gościnnie również na płytach wielu innych znanych rockowych wykonawców. Fani muzyki jednak niezmiennie kojarzyć go będą z magicznym brzmieniem organów Hammonda w utworach Deep Purple, jak choćby w "Perfect Strangers".
Mistrzowskie połączenie
Artysta urodził się w Leicester w czerwcu 1941 roku, jako John Douglas Lord. W świecie muzyki zasłynął jako ten, który połączył brzmienie dwu zdawałoby się odmiennych stylów muzyki rockowej: wręcz hardrockowej z muzyką klasyczną.
A miało to miejsce po raz pierwszy na płycie "Concerto for Group and Orchestra" z 1969 roku. Był to koncert Deep Purple i The Royal Philharmonic Orchestra, przygotowywany przez Jona Lorda i dyrygowany przez Malcolma Arnolda.
Współtwórca "rockowych arii"
Lord, nomen omen "pan" instrumentów klawiszowych, w rockowym świecie muzyki wywarł ogromne piętno na brzmienie instrumentów klawiszowych w ogóle, a w szczególności na brzmienie wielu utworów Deep Purple. Uczestniczył również w komponowaniu rozbudowanych "arii rockowych", z których ta grupa słynęła.
Upamiętnieniem tego wielkiego artysty było również wpisanie go w 2016 roku do Rock and Roll Hall of Fame, które mieści się w Cleveland, w Ohio, w USA i jest swoistym muzeum artystów rockowych (choć nie tylko).
Ostatnia dekada
O ostatnim okresie życia muzyka Grzegorz Bartczak, na stronach portalu "Muzyk.net", w artykule o pięciu najsłynniejszych utworach Lorda pisze tak: "W końcu, w roku 2002, Jon Lord postanowił opuścić Deep Purple i skoncentrować się na własnych projektach, głównie orkiestrowych, ale także np. bluesowych. Ostatnia dekada zaowocowała m.in. albumem »Beyond The Notes«, a także takimi dziełami jak »Boom of the Tingling Strings«, »Durham Concerto« czy »To Notice Such Things«".
W przywołanym artykule przypomniano także, że Jon Lord nie tylko komponował, ale intensywnie koncertował. Wraz z Deep Purple artysta gościł również w Polsce: w Poznaniu w 1991, w Płocku w 2008 i dwa lata później w Warszawie.
"From Darkness To Light"
Na oficjalnej stronie Jona Lorda - JonLord.org - czytamy w końcu biografii: "W dniu 15 maja 2012 roku, w ramach całorocznego świętowania klasycznej twórczości Jona, »From Darkness To Light« Jona na chór i orkiestrę zostało wykonane przez Hagen Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Floriana Ludwiga i transmitowane na żywo przez niemieckie radio WDR. Na szczęście Jon mógł usłyszeć zarówno pierwszą audycję radiową »From Darkness To Light«, jak i ukończone nagranie studyjne swojego ukochanego koncertu, zanim zmarł".
***
Czytaj także:
***
W 2002 roku Jon Lord ogłosił, że rozstaje się z reaktywowanym wcześniej zespołem, a przyczyną była ciężka choroba raka trzustki, z którą zmagał się aż do końca życia. Zmarł jednak na zator płucny w wyniku powikłań nowotworowych.
Od roku jego śmierci w Warszawie organizowane są koncerty z cyklu Memoriał Jona Lorda.
PP
Źródła: Grzegorz Bartczak, "Jon Lord – 5 niezapomnianych utworów", muzyk.net; biografia artysty na stronie: JonLord.org.