Historia

Torwar – lodowisko, ale nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2023 05:30
70 lat temu, 12 grudnia 1953 roku, otworzono pierwsze kryte lodowisko w Warszawie i nadano mu nazwę Torwar. Nazwa ta miała łączyć "tor łyżwiarski" i "Warszawę", stąd może właściwiej byłoby pisać ją jako TorWar.  
Warszawa, lata 70. Łyżwiarze na sztucznym lodowisku w hali Torwar przy ul. Łazienkowskiej
Warszawa, lata 70. Łyżwiarze na sztucznym lodowisku w hali Torwar przy ul. Łazienkowskiej Foto: PAP/Afa Pixx/Irena Komar

Zacząć można od dwóch spraw. Do wczesnych lat 90. główny budynek hali Torwaru nie miał pełnego zadaszenia – jedynie trybuny dla 7200 kibiców były kryte. Ponadto: w obiekcie tym, położonym tuż przy stadionach CWKS Legia Warszawa przy ulicy Łazienkowskiej, odbywały się nie tylko mecze hokeja, ale też koncerty i inne wydarzenia artystyczne.

Z racji położenia Torwar był naturalnie wiązany z Legią, choć należał do Centralnego Ośrodka Sportowego. Było to drugie w Polsce takie lodowisko "pod dachem". Pierwszym był Katowicki Torkat, otwarty jeszcze przed wojną, bo 7 grudnia 1930 roku. Niestety, w sierpniu 1973 roku uległo całkowitemu zniszczeniu.

Mecz na otwarcie

Torwar jednak stoi i, jak widać, powiela dawną metodę nazewniczą. Jego wybudowanie zostało zaplanowane w decyzji władz wydanej jeszcze w styczniu 1953 roku. Wtedy to narzucono bardzo szybkie tempo prac, skupiając się głównie na budowie samego lodowiska i jego właściwym działaniu. Trybuny dobudowywane były sukcesywnie, a kryty dach do nich dodano jeszcze do 1957 roku.

Oficjalne otwarcie miało nastąpić 3 stycznia 1954 roku, jednak zdecydowano się tę datę przyspieszyć.

12 grudnia 1953 roku przypadł w sobotę - wyśmienity czas na rozegranie, przy okazji "pompy otwarcia", pokazowego meczu hokejowego (CWKS Warszawa rozgromiła wówczas Gwardię Bydgoszcz aż 12 do 3).

Tafla najlepiej zamrożona

Bardzo ciekawym faktem jest autorstwo projektu, w który zaangażowany był znany architekt sportowy Julian Borzuchowski wraz z żoną Danutą Bredy-Borzuchowską. Do najsłynniejszych jego projektów należą choćby Stadion Śląski w Chorzowie, Biurowiec Stalexportu, Stadion Polonii Warszawa czy zespół basenów Wisła w Warszawie.

Już w pierwszym kwartale 1953 roku ruszyły prace przy budowie Torwaru, a już w maju rozpoczęły się zaawansowane roboty ziemne. Równocześnie stawiano też budynek maszynowni. Prace postępowały tak szybko, że już 18 listopada 1953 roku dokonano pierwszego mrożenia, a wszystko to pod okiem sprowadzonego z Katowic lodomistrza Mutke. Zamrożona tafla otrzymała atest i była nawet określana jako znacznie lepiej zamrożono niż wiele innych lodowisk w Polsce. Już następnego dnia pojawili się na niej znani sportowcy i łyżwiarze.

Z dziejów Torwaru

"TORWAR odgrywał w historii polskiego hokeja znaczącą rolę. Był miejscem nie tylko ślizgawek dla mieszkańców Warszawy, ale także zgrupowań zespołów klubowych, kadry narodowej, miejscem wielu spotkań ligowych i międzynarodowych reprezentacji Polski", czytamy na oficjalnym portalu internetowym Torwaru.

"Po wielu latach ciągłej działalności i zorganizowaniu ogromnej ilości imprez sportowych, targów koncertów, wystaw, konferencji została podjęta decyzja o modernizacji starej hali TORWAR. Przebudowana hala została oddana do ponownego użytku 26 listopada 1999 roku. TORWAR po modernizacji dalej gości i jest miejscem największych wydarzeń sportowych, koncertów muzycznych, imprez targowych w całej Polsce. Do starego budynku hali COS Torwar dołączył drugi obiekt COS Torwar II Lodowisko, który aktualnie pełni główną rolę dla zagwarantowania możliwości treningów dla sportowców dyscyplin zimowych".

***

Czytaj także:

***

Warto odwiedzić to słynne historyczne lodowisko Warszawy podczas zimowych spacerów po mieście.

PP

Źródło: "Historia COS Torwar", w: torwar.cos.pl.

Czytaj także

Wybuch w Rotundzie PKO - największa katastrofa w powojennej historii Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 05:50
- To przypominało wysypisko śmieci, było dużo gruzów i papierów. Zauważyłem rękę, ktoś krzyczał i wołał pomocy - wspominał świadek eksplozji z 15 lutego 1979 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marzenia, kryzys, cenzura i junacy. Jak Warszawa zaczynała budować metro

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 05:54
15 kwietnia 1983 roku to oficjalny, a zarazem symboliczny początek powstawania warszawskiego metra. Symboliczny, bowiem prace ziemne trwały już wtedy od kilku miesięcy. I nie był to wcale pierwszy początek stołecznej kolei podziemnej - choć na pewno jedyny, który miał ciąg dalszy.
rozwiń zwiń