12 września 1981 roku Józef Glemp został prymasem Polski. Dwa miesiące wcześniej 7 lipca 1981 r. papież Jan Paweł II mianował go arcybiskupem metropolitą warszawsko – gnieźnieńskim. 2 lutego 1983 r. ks. abp. Józef Glemp otrzymał kapelusz kardynalski. Dziewięć lat później został obdarzony tytułem kustosza relikwii św. Wojciecha w Gnieźnie. W latach 1981 – 2004 przewodniczył Komisji Episkopatu Polski.
W archiwalnym cyklu Jedynki "Świadkowie historii" prymas Józef Glemp opowiadał Dorocie Truszczak i Andrzejowi Sowie o swoim życiu. Posłuchaj!
- W wieku 13 lat musiałem podjąć obowiązkową w czasie wojny pracę. Nie było szkoły. W niedzielę dużo czytałem, w domu modliliśmy się, odmawialiśmy różaniec – wspomina lata niemieckiej okupacji prymas Glemp.
Prymas opowiada o swoim domu rodzinnym, o ojcu – wojskowym, o mieszkaniu u stryja. Wspomina bombardowanie Inowrocławia, wojenną zawieruchę, strach przed terrorem niemieckim, wyzwolenie przez radziecką armię, domowej biedzie po śmierci ojca oraz o tym, jak w marcu 1945 roku poszedł do gimnazjum w Inowrocławiu.
- Nie byłem psotnym chłopcem, raczej nieśmiałym i chorowitym – mówił prymas Józef Glemp.
We wspomnieniach prymasa Glempa pierwsze dni wolności w 1945 roku nie były łatwe. Zaczęły się też nowe porządki. Do szkoły przyszli ludzie, którzy namawiali uczniów do wstąpienia do Związku Młodzieży Polskiej.
- Od 1948 roku zaczął się nacisk na ZMP, wyrzucono kapliczkę i księdza ze szkoły. Ja członkiem ZMP byłem przez tydzień – mówił prymas Glemp.
W pierwszym odcinku dźwiękowych wspomnień, nagranych w 2011 roku, Prymas opowiadał również o szkolnych sukcesach sportowych, maturze, wyborze studiów polonistycznych oraz o decyzji wstąpienia do seminarium.
- Wstąpienie do seminarium było wypełnieniem tęsknot, które leżały we mnie. To było moje własciwe miejsce - powiedział prymas Józef Glemp.