Historia

90 lat temu powstał Dworzec Morski w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2023 05:33
8 grudnia 1933 roku otwarto niezwykle uroczyście w Gdyni Dworzec Morski. Obecnie w zachowanym budynku znajduje się Muzeum Emigracji uroczyście otwarte w maju 2015 roku. Trzeba też wiedzieć, że przez wiele lat bryła Dworca była niepełna w stosunku do pierwowzoru, a to z uwagi na wojenne bombardowania w październiku 1943 roku i do pełnej odbudowy wrócono dopiero w 2013 roku.
Dworzec Morski w Gdyni
Dworzec Morski w GdyniFoto: NAC

Ceremonię poświęcenia portu i dworca morskiego dokonał biskup chełmiński Stanisław Wojciech Okoniewski, ten sam, który poświęcił także "Dar Pomorza" w czerwcu 1930 roku. Na uroczystościach związanych z nowo powstałym Dworcem Morskim obecni byli wielcy dygnitarze z przedstawicielem Prezydenta RP na czele. Byli także ministrowie Ferdynand Zarzycki, Józef Beck, Emil Kaliński, Bronisław Nakoniecznikow-Klukowski, Władysław Marian Zawadzki, Kazimierz Papée oraz generał Gustaw Orlicz-Dreszer. Nie zabrakło również przedstawicieli sfer gospodarczych i prasy, a także licznie zgromadzonych mieszkańców Gdyni.

Dworzec pełnił rolę pasażerską dla floty transatlantyckiej dla G-A-L, czyli polsko-duńskiej Spółki Akcyjnej Gdynia–Ameryka Linie Żeglugowe, założonej w Gdyni w 1930 roku i obsługującej linie nowojorską i południowoamerykańską. Co ciekawe, po obu stronach Dworca znajdowały się bocznice kolejowe przeznaczone dla ruchu emigranckiego oraz na potrzeby magazynów tranzytowych. Z uwagi na dużą kubaturę (2,5 tys. m²), w gmachu często odbywały się niedzielne nabożeństwa dla pracowników portu, które zazwyczaj celebrował kapelan portowy. Również ważne uroczystości i zabawy sylwestrowe dla elit Gdyni miały tam miejsce. 

Powojenna historia Dworca, aż do 1950 roku, umiejscawia tam m.in. Kapitanat Portu i biura polskich linii transatlantyckich GAL, komunistyczne władze umiejscowiły tam też urząd pocztowo-telegraficzny. Co znamienne, wtedy polski ruch żeglugi transoceanicznej był decyzją władz ograniczony do niewielkiej liczby pasażerów, z których gros wsiadało dopiero w Kopenhadze. MS "Batory" oczywiście wypływał z Gdyni co miesiąc przy dźwiękach orkiestry i zgromadzonych na nabrzeżu oficjeli i żegnających go tłumów, a pierwszym przystankiem była Dania, a później Southampton w Anglii.

Od lat 70.  mieściło się tam jeszcze kilka innych instytucji: Wydział Usług Żeglugowych Zarządu Portu Gdynia, Urząd Celny, Urząd Pocztowo-Telekomunikacyjny Gdynia 18, Biuro Portowe Morskiej Agencji w Gdyni, biuro firmy C. Hartwig oraz ekspedycja PKP. Natomiast od 1987 roku przestał już pełnić swoją pierwotną rolę i nic dziwnego, że władze portu w całości oddały go pod dzierżawę różnym firmom. Natomiast w kwietniu 1990 roku budowla została wpisana do rejestru zabytków. Teraz, od 2015 roku, z inicjatywy prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, mieści się tam Muzeum Emigracji. 

PP

 

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Gdynia