Historia

Ned Kelly - od bandyty do bohatera

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2011 12:14
Po ponad 130. latach udało się zidentyfikować szczątki najsłynniejszego australijskiego bandyty.

Identyfikacja była możliwa dzięki pobraniu próbki DNA od jednego z potomków Kelly'ego - nauczyciela z Melbourne, prawnuka siostry Neda, Ellen. Szczątki były pozbawione głowy. Los czaszki gangstera pozostaje tajemnicą, choć istnieją przypuszczenia, że jego czaszka została skradziona i to dwukrotnie.

Edward Kelly, znany jako Ned, był synem irlandzkiego złodzieja. W latach 1878-1880 kierował gangiem napadającym na banki. Jego członkowie mają na sumieniu śmierć kilku policjantów, jednak wiele osób uważało Kelly`ego za australijskiego Robin Hooda - symbol oporu wobec brytyjskich władz kolonialnych. Zasłynął ty, że w czasie napadów nosił na sobie ważącą 44 kg zbroję, od której odbijały się pociski. W 1880 roku Kelly został schwytany w stanie Wiktoria po długim pościgu i wielokrotnym zranieniu w nogi, których nie chronił jego legendarny pancerz. W tym samym roku został osądzony i powieszony, mimo masowych protestów przeciwko egzekucji. W chwili śmierci miał 25 lub 26 lat.

Po egzekucji Kelly został pochowany w zbiorowym grobie starego więzienia w Melbourne. Gdy zakład karny likwidowano w 1929 roku, postanowiono przenieść szczątki straconych w inne miejsce, jednak  ekshumacja przerodziła się w ludową manifestację, a tłum gapiów rozgrabił część szczątków, w tym czaszkę należącą prawdopodobnie do Kelly'ego. Odzyskano ją wkrótce i umieszczono na wystawie nowego więzienia w Melbourne, obok maski pośmiertnej Kelly'ego.

W 1978 roku czaszka została ponownie skradziono. 31 lat później, w listopadzie 2009 roku, pewien australijski farmer przekazał władzom czaszkę, twierdząc, że należała do legendarnego rabusia. Badania tego nie potwierdziły.

Wydarzenie to stało się jednak bodźcem do rozpoczęcia poszukiwań szczątków Kelly'ego, które, jak podejrzewano, spoczywały w zbiorowym więziennym grobie. Dzięki badaniom DNA naukowcy z instytutu medycyny sądowej stanu Wiktoria potwierdzili, że jeden ze szkieletów należał do gangstera. - To niewiarygodne, że udało się zidentyfikować szczątki człowieka straconego ponad 130 lat temu i pogrzebanego w pośpiechu wśród 33 innych więźniów, w większości bezimiennych - oświadczył stanowy prokurator generalny Robert Clark.

Prawnuk siostry Kelly'ego, który dostarczył próbkę DNA, ma nadzieję, że teraz jego słynny przodek będzie mógł spocząć "w godnym miejscu".

Kelly stał się symbolem walki z Imperium Brytyjski, bo jego bandycka działalność przypadała na okres, kiedy w australijskim społeczeństwie zaczynała budzić się świadomość narodowa i każda forma walki z władzami kolonialnymi była postrzegana jako sprzeciw wobec uciskowi. 20 lat po śmierci Kelly`ego Australia, pozostając brytyjskim dominium, uchwaliła własną konstytucję, a administracja kolonialna została zastąpiona miejscową.

Historia Neda Kelly'ego i jego gangu stała się tematem kilku filmów - w 1970 roku rolę tytułową zagrał lider zespołu Rolling Stones Mick Jagger. W najnowszym filmie z 2003 roku w Kelly'ego wcielił się nieżyjący już australijski aktor Heath Ledger.