Po miejscu, z którego nadawana była audycja, oprowadziła słuchaczy Anna Majda-Baranowska, dyrektor Muzeum Historycznego w Skierniewicach. Podkreśliła, że budynek instytucji powstał pod koniec XVIII wieku. Zbudowano go z drewna i jest jednym z niewielu zachowanych w mieście budynków powstałych z tego budulca. To właśnie w nim ostatnie 10 lat swojego życia spędziła Konstancja z Gładkowskich Grabowska, pierwsza młodzieńcza miłość Fryderyka Chopina.
– Zamieszkała tu już w bardzo podeszłym wieku. Znano ją właśnie z tego, że była sympatią naszego słynnego kompozytora. Zdarzało się, że grała na fortepianie utwory, które dla niej układał. Była świetnie zapowiadająca się śpiewaczką operową i kto wie, czy gdyby nie powstanie listopadowe, to nie mielibyśmy jednej z kolejnych wybitnych sław na scenach Europy i świata. Jednak nie chciała śpiewać dla zaborców – opowiadała Anna Majda-Baranowska. Dodała, że do Skierniewic przyjeżdżało wielu sławnych ludzi. – Zawitali do nas Paderewski, Józef Haller, marszałkowie Piłsudski i Foch, czy Maria Dąbrowska – przypomniała.
Piotr Paradowski, historyk i regionalista, opowiedział o działaniach i walkach z okresu powstania styczniowego na ziemiach skierniewickich, którego 156. rocznica przypada w tym roku.
Natomiast o wydarzeniach, do jakich doszło w rejonie Skierniewic w czasie I wojny światowej i ludziach, którzy zasłużyli się w czasie zmagań z zaborcami, mówił historyk Radosław Stefanek, badający kwestie militarne z tego okresu.
Zaś o wyjątkowym i heroicznym wkładzie skierniewickiej Ochotniczej Straży Pożarnej w odzyskanie niepodległości na terenie Skierniewic mówił regionalista i prezes miejscowej OSP Krzysztof Keller.
Audycję "Słowem Niepodległa" prowadził Michał Walczyk.
Polskie Radio 24/db
-------------------------------
Data emisji: 20.01.2019
Godzina emisji: 11.06