Historia

Wystrzałowy konstruktor

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 06:00
Pierwszy rewolwer Samuela Colta był rewolucją na rynku broni palnej. Mija 150. rocznica śmierci amerykańskiego konstruktora i producenta broni strzeleckiej.

Colt skonstruował prototyp swojego rewolweru w 1830 roku. Po kilku ulepszeniach zgłosił go jako wynalazek. Uzyskał amerykański oraz angielski patent i w 1835 roku założył w Peterson w stanie New Jersey fabrykę, która rozpoczęła produkcję rewolwerów w oparciu o stworzony przez niego model.

Pierwsze rewolwery miały nazwę "Texas". W 1837 roku ministerstwo spraw wojskowych nie wyraziło zgody na wprowadzenie rewolweru Colta do uzbrojenia armii USA z powodu ich niespotykanej wówczas szybkostrzelności. Colt wyjechał wówczas na Florydę, gdzie trwały walki z Indianami. Tam popularność jego rewolwerów szybko rosła, choć były one - jak na ówczesne czasy - drogie. Po kilku latach utworzona przez Colta spółka upadła. Po ponownym jej uruchomieniu zmechanizowano produkcję rewolwerów, co umożliwiło obniżenie ceny. W następnych latach Colt produkował kolejne wersje rewolwerów: Dragoon, Walker, Mounted Rifles i Navy.

Do śmierci Colta w 1862 roku jego firma wyprodukowała łącznie około 325 tysięcy rewolwerów kalibrów 9-11 mm. Firma działa do chwili obecnej, wytwarzając rewolwery, pistolety i karabiny maszynowe. Oprócz konstruowania broni Samuel Colt wynalazł również baterię podwodną oraz uruchomił pierwszy podwodny telegraf łączący Nowy Jork z pobliską wyspą Fire Island.

W miarę rozwoju jego firmy na rynek amerykański wchodziły kolejne modele rewolweru. W 1851 roku został on przyjęty do uzbrojenia Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Rewolwery Colta używane były przez obie strony w czasie wojny secesyjnej. W Europie rewolwerów tych używali między innymi Polacy w czasie powstania styczniowego 1863 roku. Współcześnie zakłady Colta są jednym z największych producentów broni palnej. Nadal też jest produkowany model Colt Single Action Army, w prostej linii wywodzący się z XIX-wiecznego pierwowzoru.

Z broni Colta korzysta między innymi amerykańska armia i policja. Na potrzeby miłośników starej broni liczne firmy na całym świecie nadal wytwarzają repliki różnych historycznych modeli rewolweru, a sam producent co pewien czas wypuszcza na rynek kolekcjonerskie repliki z certyfikatem zgodności z oryginałem.

Czytaj także

Legenda Dzikiego Zachodu ułaskawiona?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2010 06:00
Na swym koncie miał wiele zabójstw. Uciekł z aresztu, został złapany i ponownie osadzony w więzieniu.
rozwiń zwiń