Як правильно — «patrzałam» чи «patrzyłam» (я дивилася)? Відповідає мовознавиця професорка Катажина Клосінська: «Правильні дві версії — patrzałam i patrzyłam, оскільки правильними і допустимими є два дієслова — patrzeć i patrzyć.
Як правильно — «Noga ją nie boli» czy «noga jej nie boli»? На це запитання відповідає мовознавець професор Єжи Подрацький: «У нашій мовній свідомості дуже сильно закорінене правило, що після заперечення ми повинні вжити іменник родового відмінка. Наприклад: Piotr kupuje książkę (тут іменник książka вживається у знахідному відмінку, оскільки це стверджувальне речення. Натомість Piotr nie kupuje książki — речення заперечне, іменник książka вживається у родовому відмінку — książki). Варто взяти до уваги те, що це правило — після заперечних дієслів вживається іменник в родовому відмінку — має також винятки. Отже, після деяких дієслів на позначення фізичних проблем, можуть вживатися дві форми —знахідного та родового відмінка. Наприклад: Noga jej nie boli — Noga ją nie boli (Її не болить нога). Обидві форми є правильними. Так само: Chorą nie mdli — Chorej nie mdli (Хвору не нудить). Часом ці форми звучать так само: Chłopca głowa nie boli (форма іменника — chłopca — належить і родовому відмінку, і знахідному відмінку).
Дієслово głaskam має дві форми для першої особи однини — głaszczę i głaskam. А які форми має дієслово płukać? Відповідає Катажина Клосінська: «Ані płukam, ні płukę — так не говоримо, це неправильні форми. Єдиною правильною формою для першої особи однини є — płuczę naczynia (я полощу посуд). Дієслова płukać, skakać, bazgrać, karać, żebrać, ssać, orać. Ці дієслова у першій особі однини мають форму, яка закінчується на -ę. Друга особа закінчуєтсья на -esz, а третя — на -e. Тому ми говоримо: skaczę (1 особа однини) — skaczesz (2 осоа однини); bazgrę — bazgrzesz; karzę — karzesz; płuczę — płuczesz; żebrzę — żebrzesz; ssę — ssiesz; orzę — orzesz. Оскільки в особових закінченнях є -e/ -ę, то останній приголосний перед закінченням, пом’якшується. А це означає, що приголосний -k змінюється на -cz (płakać — płaczę), приголосний -ć замінюється на -rz (karać — karzę).
Чим відрізняються nie odróżniać i nie rozróżniać? Професор Єжи Подрацький підказує різницю: «Значення обох дієслів є таке саме. Rozróżniać i odróżniać — помічати різницю. Натомість є певні контексти, в яких прийнято вживати дієслово rozróżniać, і є контексти, де варто вжити дієслово odróżniać. Є теж ситуації, коли ці два дієслова можемо вживати замінно. Наприклад: Chłopcy rozróżniają marki samochodów i Chłopcy odróżniają marki samochodów. Обидва речення правильні. Ситуації, коли ми вживаємо ці дієслова замінно — у реченні немає прийменника. Проблеми виникають, коли з’являються прийменники. Я пояснюю, як правильно говорити. Odróżniamy kogoś od kogoś або coś od czegoś. Наприклад: On nie odróżnia kawki od wrony (Він не відрізняє галку від ворони). У випадку іншого дієслова говоримо так: Rozróżniamy coś i coś, rozróżniamy kogoś i kogoś. Наприклад: Daltonista nie rozróżnia barwy czerwonej i zielonej. Часто ці дві схеми плутаються, і тому трапляють помилкові форми, як от: on nie rozróżnia kawki od wrony. Запам’ятаймо! Odróżniamy coś od czegoś, kogoś od kogoś; Rozróżniamy coś i coś, kogoś i kogoś. Якщо у реченні немає применника, то обидві форми допустимі.
Запрошуємо послухати повну версію програми у доданому файлі
Польсько-український розмовник (Розмовник PL-UA) є частиною передачі «Пів-на-пів | Pół na pół»
Яна Стемпнєвич і Марцін Ґачковський