Redakcja Polska

Bezpieczeństwo, gospodarka i służba zdrowia. Kandydaci na urząd prezydenta kontynuują spotkania z wyborcami

24.03.2025 12:30
W niedzielę większość kandydatów na prezydenta kontynuowała wyborczy objazd Polski. Adrian Zandberg i Rafał Trzaskowski byli w Wielkopolsce, Magdalena Biejat rozmawiała z mieszkańcami Warszawy, a Karol Nawrocki odwiedził Żuromin, Płońsk i Nowy Dwór Mazowiecki.
Miejsca na podium w sondażach przedwyborczych zajmują kolejno Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen.
Miejsca na podium w sondażach przedwyborczych zajmują kolejno Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen.Twitter/Trzaskowski2020, PAP/Leszek Szymański, PAP/Szymon Pulcyn

Kandydat Partii Razem Adrian Zandberg był w Rawiczu i w Lesznie, gdzie ostrzegał przed prywatyzacją służy zdrowia. Alarmował, że jeżeli rząd znacząco nie doinwestuje systemu, to nastąpi jego spontaniczna prywatyzacja i zapaść kolejnych szpitali.

Adrian Zandberg postuluje zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia do 8 % PKB. Ostrzegał też w Lesznie, że w tym roku w publicznej ochronie zdrowia zabraknie co najmniej 20 mld zł.

W Złotowie kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski mówił, że wschodnia granica Polski musi być najbezpieczniejszą granicą w Europie i NATO. Skrytykował również przeciwników rezolucji Parlamentu Europejskiego, w której rządowy projekt Tarczy Wschód został wpisany na stałe jako jeden z europejskich priorytetów obronnych.

Polska jest dziś liderem Europy, a prezydent powinien reprezentować europejskich polityków w rozmowach z USA - mówił w Złotowie Rafał Trzaskowski. Kandydat na prezydenta Koalicji Obywatelskiej podkreślał, że państwa Unii Europejskiej przyznały rację naszemu krajowi, który od dawna przestrzegał przed zagrożeniami.

Miasteczko Biejat oferujące wspólne rozmowy z elektoratem oraz atrakcje dla całych rodzin - w tej formie wyborcze happeningi planuje organizować Magdalena Biejat. Kandydatka Lewicy w zbliżających się wyborach prezydenckich zaprezentowała wczoraj po raz pierwszy pomysł swojego sztabu na Polu Mokotowskim w Warszawie.

Zapowiedziała, że wyborców w ten sposób chce przekonywać do "głosowania z nadzieją, a nie obawą".

Przedstawicielka Lewicy zapowiedziała, że w zbliżającym się tygodniu zarejestruje swoją kandydaturę w Państwowej Komisji Wyborczej. O głosy tego samego elektoratu powalczy między innymi z Adrianem Zandbergiem z partii Razem. Magdalena Biejat dodała, że obie formacje nie rozmawiają o wspólnym kandydacie.

Z przekazem o bezpiecznej Polsce opartej na silnych relacjach transatlantyckich zwrócił się do mieszkańców Płońska Karol Nawrocki. Kandydat na prezydenta popierany przez Prawo i Sprawiedliwość mówił też o potrzebie kontynuowania inwestycji zbrojeniowych oraz zachowania tempa rozwoju gospodarczego. Podkreślił, że Polacy powinni być gospodarzami w swoim kraju.

W niedzielę spotkań z wyborcami nie prowadzili kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia i kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen. Obaj byli aktywni w sobotę. Hołownia odwiedził Łódź i Kutno, a Mentzen Łosice, Ryki, Opole Lubelskie i Lublin.


IAR/ho

Zielony Ład, CPK, Ukraina - najważniejsze tematy w kampanii prezydenckiej. Podsumowanie tygodnia

28.02.2025 15:29
Ostatnie dni kampanii prezydenckiej w Polsce upływają pod znakiem wzmożonej aktywności kandydatów różnych opcji politycznych.

Wybory 2025. Wiceszefowa MSZ o stanie przygotowań do głosowania za granicą

12.03.2025 16:39
Na tegoroczne wybory prezydenckie powołana zostanie rekordowa liczba 504 obwodowych komisji wyborczych za granicą. Taką informację przekazała w Senacie podsekretarz stanu w MSZ, Henryka Mościcka-Dendys. Wyjaśniała, że umożliwi to zagłosowanie w tych wyborach wszystkim rodakom mieszkającym poza Polską.

Kampania prezydencka: kandydaci nie zwalniają tempa

16.03.2025 16:10
Bezpieczeństwo Polski wobec zmieniającej się sytuacji międzynarodowej nadal jest głównym tematem kampanii przed majowymi wyborami prezydenckimi.