Premier Mateusz Morawiecki składa jednodniową wizytę w stolicy Litwy. Podczas wspólnej konferencji z Morawieckim Skvernelis podkreślił, że nigdy nie było tak dobrych stosunków międzyrządowych jak obecnie. - I to jest bez żadnej wątpliwości też osobisty wkład pana premiera - powiedział Skvernelis.
Dodał, że omówił z Morawieckim i delegacjami wiele różnych ważnych kwestii. - Myślę, że dzisiaj postanowiliśmy podnieść naszą współpracę na jeszcze wyższy szczebel. Bardzo cieszę się, że pan premier zgodził się na możliwość odbycia wspólnego posiedzenia rządów Litwy i Polski na początku przyszłego roku. Byłby to nowy kierunek i doskonała okazja do uściślenia naszej współpracy - powiedział litewski premier.
Wspólne stanowiska
- Mieliśmy te same stanowiska (z premierem Litwy - przyp.red.), jeśli chodzi o rolnictwo, ale także rozmawialiśmy o dużych projektach infrastrukturalnych, również o tych łączących komunikacyjnie Polskę i Litwę: Via Baltica, Via Carpatia, która dochodzi do północnej granicy Polski. To są bardzo ważne połączenia komunikacyjne dla obu naszych państw. W tym kontekście będziemy bardzo twardo bronić naszego stanowiska - powiedział premier Mateusz Morawiecki, dodając, że Polska uważa, że "innowacje, polityka obronna są jak najbardziej ważne, ale nie mogą, w tym kontekście, ucierpieć te podstawowe funkcje UE, które dotyczą wyrównywania poziomu, zwłaszcza infrastruktury".
Podkreślił, że zachodnie firmy korzystają kapitałowo z rynków Europy Środkowej i dlatego nowa perspektywa finansowa musi ten fakt uwzględniać. - Korzyści odnoszone przez przedsiębiorstwa zachodnie w Europie Środkowej są ogromne w postaci dywidend, odsetek różnego rodzaju, od kredytu, kapitału, depozytów. Oczywiście cieszymy się z tej współpracy kapitałowej, ale musi to być obustronna współpraca. I dlatego jestem przekonany, że ten budżet - nowe wieloletnie ramy finansowe - będzie kompromisowy i korzystny dla Polski, dla Litwy, dla krajów Europy Środkowej - powiedział Morawiecki.
IAR/PAP/dad