Redakcja Polska

Szef MSWiA podzielił opinię ABW i wydalił z Polski szwedzkiego neonazistę

07.11.2019 11:29
Szef MSWiA podzielił obawy ABW, że obecność obywatela Szwecji Antona T., członka ruchu neonazistowskiego, zagraża bezpieczeństwu i podjął decyzję o natychmiastowym wydaleniu go z Polski - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneABW

- 31 października 2019 r. minister spraw wewnętrznych i administracji podjął decyzję o natychmiastowym wydaleniu z Polski obywatela Szwecji Antona T. - poinformował Żaryn. Szwed przyjechał do Polski na szkolenie paramilitarne. - Szef resortu spraw wewnętrznych podzielił obawy ABW co do obecności Szweda w Polsce uznając, że stwarza on poważne, rzeczywiste i aktualne zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego. Mężczyzna jest członkiem neonazistowskiego Nordyckiego Ruchu Oporu, który stawia sobie za cel stworzenie, w drodze rewolucji, północnoeuropejskiej republiki socjalizmu narodowego - poinformował rzecznik. Nordycki Ruch Oporu ma oddziały w Szwecji, Finlandii, Norwegii i Danii.

Według komunikatu Anton T. został w przeszłości skazany przez szwedzki sąd na półtora roku pozbawienia wolności za współudział w zamachach z użyciem improwizowanych ładunków wybuchowych m.in. na ośrodek azylowy w Goeteborgu. Do Polski przyjechał na szkolenie paramilitarne, w trakcie którego zamierzał nauczyć się używania takiej samej broni, jaką wykorzystał sprawca zamachu na meczety w nowozelandzkim Christchurch Brenton Tarrant. Tarrant został oskarżony o zamordowanie 51 osób i usiłowanie 40.

- Decyzja Szefa MSWiA jest przykładem skutecznej profilaktyki zagrożeń terrorystycznych. Zobowiązanie cudzoziemca do powrotu do kraju pochodzenia pod rygorem natychmiastowej wykonalności pozwala państwu na neutralizację potencjalnego zagrożenia - oświadczył Żaryn.

Jak poinformował, od 2016 r. ABW doprowadziła do wydalenia z Polski łącznie 14 osób; umieściła w tym okresie 26 osób w wykazie osób, których obecność w Polsce jest niepożądana.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: ABW Szwecja Jan Żaryn