Prezydent Andrzej Duda mówił, że media publiczne są potrzebne, bo są powszechnie dostępne i w wielu obszarach ważne dla obywateli. Prezydent stwierdził również, że rekompensata pozwoli na utrzymanie zatrudnienia wielu pracowników mediów publicznych i z tego powodu, na pewnych warunkach, zdecydował się podpisać ustawę. Andrzej Duda poinformował, że warunki te ustalił wraz z szefem rządu oraz przewodniczącymi KRRiT i Rady Mediów Narodowych.
Premier Mateusz Morawiecki na tej samej konferencji zapowiedział przeznaczenie dodatkowych środków na onkologię, poza 11 miliardami przeznaczanymi przez rząd. Podkreślał, że apelował o to prezydent. Na prośbę głowy państwa powstanie specjalny fundusz medyczny. Jak dodał Mateusz Morawiecki, szczegóły dotyczące funduszu, zostaną wkrótce przekazane opinii publicznej.
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski przypomniał, że mediom w ramach rekompensaty zostaną przekazane obligacje. Będą one mogły być spieniężane w transzach, ale nie musi to się stać od razu. Dodał, że Krajowa Rada liczy się z tym, że jeśli rząd będzie potrzebował dodatkowych środków na walkę z koronawirusem, spieniężenie części obligacji może być "odłożone w czasie"
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podzieli przyznane środki. Witold Kołodziejski chce, by znaczna część z nich trafiła do oddziałów regionalnych TVP i Polskiego Radia. Podkreślał, że dodatkowe środki pozwolą przetrwać mediom publicznym. Zostaną przeznaczone nie tylko na samą TVP, ale też na jej oddziały regionalne i kanały tematyczne, a także między innymi na wszystkie rozgłośnie regionalne Polskiego Radia. Witold Kołodziejski mówił, że dodatkowe środki wspomogą misję mediów publicznych, a do tej należy też - jak podkreślił - reportaż radiowy, który w rozgłośniach komercyjnych "z punktu widzenia biznesowego nikomu się nie opłaca"
Podczas tej samej konferencji przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański poinformował, że zarządził głosowanie nad uchwałą o odwołaniu prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego. 4 z 5 członków Rady w głosowaniu korespondencyjnym zagłosowało "za" Krzysztof Czabański podziękował również Jackowi Kurskiemu za kierowanie Telewizją Polską w - jak powiedział - trudnych warunkach.
IAR/dad