Estoński rząd w czwartek potwierdził decyzję o przystąpieniu do funduszu, który ma za zadanie wspiranie finansowania ambitnych projektów infrastrukturalnych w energetyce, transporcie i sektorze cyfrowym w Europie Środkowej i Wschodniej. Do tej pory do projektu przystąpiły Polska i Rumunia, a kilka innych krajów rozważa dołączenie do niego.
W ocenie ministra spraw zagranicznych Estonii Urmasa Reinsalu przystąpienie do funduszu jest ważnym krokiem dla jego kraju w kierunku politycznej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i krajami Europy Środkowej i Wschodniej. Jak zaznaczył Reinsalu, fundusz będzie silnym impulsem do przezwyciężania strategicznych wyzwań w inwestycjach infrastrukturalnychm szczególnie w takich obszarach jak bezpieczeństwo energetyczne, sieci cyfrowych i transportu.
Estonia twierdzi, że podjęła przygotowania do piątego szczytu i trzeciego forum biznesowego Inicjatywy Trójmorza, które odbędą się w Tallinie 19 i 20 października po tym, jak wydarzenia zostały przesunięte z powodu epidemii koronawirusa.
Szef estońskiego MSZ powiedział, że "organizacja szczytu i forum biznesowego w Estonii to doskonała okazja do zacieśnienia współpracy między członkami Trójmorza". Jak dodał Reinsalu, "pandemia COVID-19 i jej paraliżujący wpływ na funkcjonowanie społeczeństw, dostępność niezbędnych produktów, sprzętu medycznego i środków ochrony indywidualnej oraz ogólnie na gospodarkę jeszcze bardziej zwiększyły znaczenie strategicznych połączeń".
Prowadzona przez Polskę Inicjatywa Trójmorza ma na celu zacieśnienie powiązań infrastrukturalnych, energetycznych i biznesowych między 12 krajami leżącymi pomiędzy Morzem Czarnym, Bałtykiem i Adriatykiem. Inicjatywa łączy Polskę, Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry.
Kluczowymi partnerami inicjatywy są Niemcy, Unia Europejska i Stany Zjednoczone.
Więcej na ten temat: www.3seas.eu