Redakcja Polska

Jacek Czaputowicz: zmiana zasad przekraczania granic możliwa "w krótkim czasie"

05.06.2020 13:57
Szef MSZ Jacek Czaputowicz w piątek w Bratysławie mówił, że sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku i jeśli utrzyma się, to możliwe jest otwarcie granic. Z kolei szef MSZ Słowacji, która otworzyła granice dla 3 państw, Ivan Korczok, wyraził zrozumienie dla obecnych działań Polski.
Audio
  • Zmiana zasad przekraczania polskich granic możliwa "w krótkim czasie" - mówił o tym na Słowacji Minister Spraw Zagranicznych, Jacek Czaputowicz. Materiał Karola Surówki (IAR)
Jacek Czaputowicz
Jacek CzaputowiczPAP/Leszek Szymański

Wśród tematów rozmów Czaputowicz wymienił współpracę regionalną, rozwój współpracy infrastrukturalnej i handlowej, polskie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej oraz kwestię zwalczania kryzysu po pandemii koronawirusa.

Wyraził przekonanie, że po ustaniu pandemii współpraca polsko-słowacka wróci do stałej, regularnej intensywności w wymiarze relacji dwustronnych oraz w ramach struktur międzynarodowych. Wśród priorytetów wymienił konieczność rozbudowy infrastruktury drogowej, gazowej i kolejowej.

Czaputowicz dziękował Korczokowi za słowacką prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej i podkreślił, że od początku swojego przewodnictwa, od 1 lipca, Polska chce przystąpić do intensywnej współpracy.

Na początku lipca szczyt V4

Szef MSZ poinformował, że 3 lipca odbędzie się szczyt szefów rządów V4 w formie wideokonferencji, a 7 lipca w Polsce odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej, na które zaprosił w piątek Korczoka.

- Jest taki ważny moment po pandemii, gdzie widzialność, słyszalność aktywności międzynarodowych jest większa niż w takim typowym czasie - chcemy ten moment odpowiednio wykorzystać - mówił.

Wspólne kierunki polityki zagranicznej

Minister podkreślał wspólne kierunki polityki zagranicznej Polski i Słowacji, podobne postrzeganie UE oraz relacji z Rosją i Chinami.

Gratulował słowackiemu ministrowi skutecznej polityki po wystąpieniu pandemii koronawirusa. Czaputowicz ocenił, że strategia walki z COVID-19 to "specyfika regionu", w tym państw V4, które mają "znacznie lepsze rezultaty" niż państwa Europy Zachodniej.

Przypomniał, że w Polsce obowiązują ograniczenia dotyczące przekraczania granic dla obywateli polskich oraz osób z zagranicy, którzy muszą po powrocie poddać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie.

- Obserwujemy sytuację, która - jeśli chodzi o kontrolę pandemii - poprawia się z dnia na dzień. Były ogniska zapalne wśród górników na Śląsku, one są teraz pod kontrolą, po wykonaniu testów dla górników i ich rodzin sytuacja zmierza w dobrym kierunku - mówił Czaputowicz. - Jeśli ten trend się utrzyma, to myślę, że polski rząd podejmie decyzję o otwarciu granic dla państw członkowskich UE - dodał.

Co z otwarciem granic?

Pytany o ewentualne otwarcie granicy ze Słowacją, odpowiedział, że resorty spraw wewnętrznych są ze sobą w kontakcie w tym zakresie.

- Postrzegamy to (otwarcie granic - przyp. red.) jako rozwiązanie, które mogłoby dotyczyć wszystkich naszych sąsiadów - podkreślił szef resortu dyplomacji.

- To jest może troszkę inne podejście niż tu, w państwach regionu, państwach Grupy Wyszehradzkiej, które na 48 godzin wprowadziły różne ułatwienia dla swoich obywateli - dodał.

Czaputowicz zaznaczył, że polski rząd chce przeanalizować całą sytuację i "być może podjąć jakieś decyzje" dotyczące zniesienia restrykcji wobec "wszystkich polskich partnerów".

Korczok oceniał stosunki polsko-słowackie jako bardzo dobre i zaznaczył, że dla jego kraju Polska jest trzecim co do wielkości partnerem handlowym. Wskazywał na potrzebę intensyfikacji relacji oraz współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i handlowej.

Walka ze skutkami kryzysu

Jako najważniejszy temat dyskusji wymienił wychodzenie z kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa i akcentował, że cała UE musi wspólnie szukać rozwiązań w tym zakresie.

Szef MSZ Słowacji przypomniał o otwarciu granicy Słowacji z Czechami, Austrią i Węgrami. - Jesteśmy gotowi rozmawiać na temat tych kwestii z polskimi partnerami - mówił Korczok.

- Mamy pełne zrozumienie dla działań Polski, bo to jest w rękach polskiego rządu, w jaki sposób ocenia on całą sytuację. Dla nas i dla Polski głównym kryterium jest ochrona zdrowia naszych obywateli - dodał.

Rola NATO w pandemii

Obaj ministrowie byli także pytani o rolę NATO w trakcie i po pandemii koronawirusa.

Czaputowicz podkreślał, że pandemia wpłynęła na funkcjonowanie Sojuszu Północnoatlantyckiego m.in. przez uniemożliwienie organizacji ćwiczeń wojskowych, ale jednocześnie potwierdziła główną rolę NATO jako sojuszu jednoczącego kraje członkowskie.

Szef polskiego resortu dyplomacji akcentował także kluczowy udział USA w Sojuszu, które są jego zdaniem jedynym gwarantem zapewniającym zdolności obrony i odstraszania NATO.

- Polska wydaje na zbrojenie 2 proc. PKB - będziemy kontynuować te inwestycje w siły zbrojne, rozmawiamy także ze stroną amerykańską o zwiększeniu obecności wojskowej w Polsce i te rozmowy są na dobrej drodze - tak Czaputowicz mówił o roli Polski w NATO.

Również Korczok przekonywał, że pandemia nie zmieniła charakteru NATO. Odniósł się też do przedłużenia działalności słowackich jednostek w ramach Sojuszu.

- To dotyczy 50 członków tego kontyngentu na Łotwie i to jest nasza odpowiedzialność za Sojusz jako całość - mówił szef słowackiego resortu dyplomacji.

- To sojusz, który gwarantuje jednolitość Republiki Słowackiej. Słowacja nie może być jednostronnie częścią wspólnoty, która broni (naszego) istnienia i niezależności - dodawał Korczok.

Po konferencji prasowej ministrowie spraw zagranicznych Polski i Słowacji kontynuowali rozmowy dotyczące m.in. współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej oraz kwestii transgranicznych podczas roboczego lunchu.


IAR/PAP/dad

Niemieckie media: Polska gospodarka silna i odporna na kryzys dzięki wczesnej reakcji rządu

05.06.2020 09:52
Według prognoz Komisji Europejskiej PKB Polski skurczy się w 2020 roku o zaledwie 4,3 proc., przy danych dla całej Unii wynoszących 7,4 procent. Fenomen polskiej gospodarki opisuje niemiecki portal Focus Online, podkreślając, że Polska może łagodnie przejść przez kryzys spowodowany koronawirusem.

USA: jest projekt ustawy poszerzającej sankcje na Nord Stream 2

05.06.2020 10:20
Dwoje amerykańskich senatorów przedstawiło w czwartek projekt ustawy, która przewiduje poszerzenie sankcji USA na gazociąg Nord Stream 2. Wymierzone mają być one m.in. w ubezpieczycieli i podmioty zaangażowane w układanie rur.

Caritas Polska niesienie pomoc humanitarną służbie zdrowia w Jemenie

05.06.2020 11:24
Caritas Polska zapewni pomoc kobietom w przychodni pod Adenem, od ubiegłego roku wspieranej dzięki polskim darczyńcom.

Kraje Grupy Wyszehradzkiej przekazały KE wspólny list ws. polityki migracyjnej

05.06.2020 14:00
Ministrowie Spraw Wewnętrznych państw Grupy Wyszehradzkiej, tj. Polski, Słowacji, Węgier oraz Czech wystosowali w czwartek wspólny list do Wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Margaritisa Schinasa i do Komisarz Ylvy Johansson dotyczący Paktu w sprawie Migracji i Azylu, którego publikację zapowiedziano na drugi kwartał bieżącego roku - poinformowało w piątek MSWiA.