Redakcja Polska

Premier wręczył Swiatłanie Cichanouskiej klucze do nowego Domu Białoruskiego w Warszawie

09.09.2020 12:21
Poprzez kontynuację otwarcia się na Białoruś i animowanie sprawy białoruskiej na forum UE będziemy wam pomagać we wspólnej walce; jesteśmy pełni podziwu dla waszej determinacji i męstwa - mówił do Białorusinów premier Mateusz Morawiecki w wystąpieniu na Uniwersytecie Warszawskim.
Audio
  • Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że to, co dzieje się na Białorusi, jest sprawą najwyższej wagi nie tylko dla Białorusinów, ale też dla Polski i Europy. Materiał Doroty Piotrowskiej (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki i liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska podczas spaceru po Krakowskim Przedmieściu po spotkaniu ze studentami na Uniwersytecie Warszawskim. Fot.:
Premier Mateusz Morawiecki i liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska podczas spaceru po Krakowskim Przedmieściu po spotkaniu ze studentami na Uniwersytecie Warszawskim. Fot.: PAP/Leszek Szymański

Życzymy Białorusinom, by znaleźli swój prawdziwy dom na Białorusi, ale walka musi się skądś toczyć - mówił premier Mateusz Morawiecki wręczając Swiatłanie Cichanouskiej klucze do Domu Białoruskiego. Cichanouska podkreślała wagę pomocy międzynarodowej, w tym Polski, dla Białorusinów walczących o swą przyszłość.

W spotkaniu zorganizowanym w nowym Domu Białoruskim przy ul. Krynicznej w Warszawie wzięli udział przedstawiciele białoruskiej diaspory w Polsce, członkowie białoruskiej opozycyjnej Rady Koordynacyjnej w tym Paweł Łatuszka i Wolha Kawalkawa, a także przedstawiciele polskiego rządu, w tym szef KPRM Michał Dworczyk i wiceszefowie MSZ: Paweł Jabłoński i Marcin Przydacz.

Przed wystąpieniem Cichanouska spotkała się z mieszkającymi w Polsce Białorusinami, którzy kilkukrotnie nagrodzili ją brawami. W trakcie spotkania Cichanouska odebrała od szefa polskiego rządu symboliczne klucze do nowego Domu Białoruskiego, który znajduje się na warszawskiej Saskiej Kępie. - Polska jest otwartym domem dla wszystkich Białorusinów, którzy potrzebują pomocy - zapewniał premier.

Program "Solidarni z Białorusią"

Przypomniał o stworzeniu programu "Solidarni z Białorusią", którego celem jest niesienie pomocy wszystkim represjonowanym przez reżim Łukaszenki i dodał, że w Polsce wszystkie siły polityczne połączyły się we wspieraniu społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi i walki Białorusinów o suwerenność i respektowanie praw.

Posłuchaj
00:27 10619638_1.mp3 Premier Morawiecki mówił, że Polska będzie stale wspierać Białorusinów zabiegających o wolność dla swojego kraju (IAR)

 

Morawiecki przypomniał również o wezwaniu przez Polskę do zorganizowania nadzwyczajnego szczytu UE, który ostatecznie jednomyślnie wsparł naród białoruski w walce o prawo do życia w wolności i demokracji. - Przedstawimy również wkrótce plan gospodarczy dla narodu białoruskiego, dla państwa białoruskiego - zapowiedział premier. Dziękował również obecnej podczas spotkania szefowej telewizji Biełsat Agnieszce Romaszewskiej-Guzy za walkę z propagandą Alaksandra Łukaszenki.

- Walczymy również o to, żeby sprawa białoruska była cały czas żywa na forum międzynarodowym, w UE, w Brukseli, ale także w Waszyngtonie i we wszystkich demokratycznych państwach świata. Jesteśmy pełni podziwu dla narodu białoruskiego za determinację, odwagę, walkę o wolność, o demokrację - mówił szef polskiego rządu.

Przypominał polskie tradycje walki o niepodległość i suwerenność m.in. w okresie PRL. Zapewniał o przekazywaniu realnej pomocy dla Białorusinów, w tym dla wszystkich represjonowanych, torturowanych, którzy będą mogli leczyć się w Polsce.

Morawiecki krytykuje reżim Łukaszenki

Morawiecki krytykował reżim Łukaszenki za wydawanie zakazów wjazdu na Białoruś swoim obywatelom, w tym przedstawicielom Rady Koordynacyjnej. - To rzecz absolutnie niewyobrażalna i protestujemy przeciwko niej z całą mocą - podkreślił szef polskiego rządu.

Wręczył również Cichanouskiej symboliczne klucze do nowego Domu Białoruskiego w Warszawie. - Dzisiaj mamy możliwość spotkania się w czymś, co ma być w szerokim rozumieniu tego słowa "Domem Białoruskim" w Polsce. Życzymy wszystkim Białorusinom, żeby swój prawdziwy, najwspanialszy dom jak najszybciej znaleźli na Białorusi, ale realistycznie wiemy, że ta walka musi się skądś toczyć, być prowadzona, być wspierana i wszystkie osoby, którzy tę walkę w sposób zorganizowany chcą toczyć, będą miały wsparcie ze strony Unii Europejskiej i ze strony państwa polskiego, ze strony - jestem przekonany - wszystkich sił politycznych w Polsce - powiedział premier.

Cichanouska: Białorusini bronią swoich praw

Swiatłana Cichanouska dziękując za stworzenie w Polsce nowego Domu Białoruskiego podkreślała, że naród białoruski zaczął walczyć o swoje prawa, w tym prawo do decydowania o przyszłości swojej ojczyzny. Przypominała o agresji i przemocy, której doznają protestujący na Białorusi ze strony reżimu Łukaszenki. - Ludzie nie mogą pogodzić się z tym, co wydarzyło się 8 i 9 sierpnia, kiedy wyszli na ulicę i zaczęli bronić swoich praw. Dla nas, dla narodu, nie ma już legitymizacji i nie możemy przyjmować Alaksandra Łukaszenki jako naszego przywódcę - powiedziała.


Posłuchaj
00:30 10619800_2.mp3 Swiatłana Cichanouska przypomniała, że powyborcze protesty w jej kraju trwają od miesiąca (IAR)

 

Cichanouska podkreślała konieczność zorganizowania nowych, "sprawiedliwych" wyborów, w którym Białorusini sami wybiorą prezydenta.

Podziękowała za przyjęcie jej w Polsce oraz wszystkich tych, którzy zostali zmuszeni do wyjazdu z Białorusi. - W naszym kraju są trudne czasy, ale z drugiej strony radosne, bo to, co się teraz odbywa, budzi we mnie godność, że naród Białorusi się obudził, że czujemy się jednym narodem - powiedziała.

Pomocna dłoń Zachodu

Liderka białoruskiej opozycji podkreślała także wagę pomocy międzynarodowej, w tym Polski, w walce Białorusinów o swoje prawa. - Jestem przekonana, że po nowych wyborach będziemy podtrzymywać dobre stosunki z rządem polskim. I będą nas podtrzymywać również i moralnie i finansowo, bo nasza sytuacja zbliża się do progu przepaści gospodarczej - podkreśliła liderka białoruskiej opozycji.


Posłuchaj
00:30 10619800_1.mp3 Swiatłana Cichanouska podkreśliła rolę białoruskich kobiet w organizacji protestów (IAR)

 

Wyraziła przekonanie, że kontynuowane będa również przyjacielskie stosunki między narodem białoruskim i polskim. - Dziękuję wszystkim, że zebraliście się, aby poprzeć mnie i cały naród białoruski w walce za naszą świetlaną przyszłość, dziękuję bardzo - mówiła Cichanouska.

W środę liderka białoruskiej opozycji wygłosiła również wykład na Uniwersytecie Warszawskim. Następnie spotka się z szefem NSZZ "Solidarność" Piotrem Dudą. W czwartek natomiast ma wziąć udział w Forum Gospodarczym 2020 w Karpaczu i spotkać się z liderem PO Borysem Budką.

Cichanouska według oficjalnych wyników przegrała wybory prezydenckie z 9 sierpnia, zdobywając zaledwie 10,1 proc. głosów. Według Centralnej Komisji Wyborczej prezydent Alaksandr Łukaszenka zdobył 80,1 proc. głosów. Od 9 sierpnia trwają protesty Białorusinów, którzy uważają, że wybory zostały sfałszowane.


PAP/IAR/dad

Białoruskie media: polski proboszcz z zakazem posługi

08.09.2020 11:33
Władze Białorusi zakazały posługi proboszczowi Andrzejowi Wilkowi bez podania przyczyn – poinformował w poniedziałek portal Belsat.eu. Ks. Wilk ma polskie obywatelstwo i od lat pełnił posługę kapłańską na Witebszczyźnie.

Wiceszef MSZ: celem spotkania premiera z Cichanouską jest m.in. okazanie wsparcia osobom represjonowanym

09.09.2020 08:40
Przekazanie naszego stanowiska liderom opozycyjnym i okazanie wsparcia osobom represjonowanym, to cele środowego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską - podał w środę wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Polska otwiera się na białoruskie firmy. Rusza program "Poland. Business Harbour"

09.09.2020 10:11
Uruchamiamy program adresowany do firm, freelancerów, start-upów, które dziś czują bardzo dużą niepewność polityczną na Białorusi i szukają bezpiecznego miejsca - poinformowała we wtorek w Karpaczu wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Program oferuje m.in. szybką ścieżkę wizową.