W poniedziałek wieczorem szef polskiego MSZ Zbigniew Rau poinformował o decyzji w sprawie odwołania na konsultacje części ambasadorów państw UE akredytowanych na Białorusi. "W porozumieniu z Europejską Służbą Działań Zewnętrznych (European External Action Service - EEAS) i państwami członkowskimi UE podjęliśmy decyzję o odwołaniu na konsultacje części ambasadorów akredytowanych w Republice Białorusi" - napisał szef polskiej dyplomacji na Twitterze.
Podziękował jednocześnie "za solidarność wyrażoną z Polską i Litwą przez partnerów z UE". "Priorytetem pozostaje wsparcie dla Białorusinów i ich dążenia do demokratyzacji kraju. Potrzebujemy kanałów komunikacji oraz możliwości działania na rzecz suwerennej i demokratycznej Republiki Białorusi. Wszelkie próby napiętnowania jakiegokolwiek państwa członkowskiego UE spotkają się z jednoznaczną, solidarną odpowiedzią" - oświadczył Rau.
Wcześniej tego dnia MSZ Litwy przekazało, że wzywa na konsultacje swojego ambasadora w Mińsku.
Żądania białoruskiego MSZ
Białoruskie MSZ zażądało w piątek od ambasad Polski i Litwy ograniczenia liczby ich dyplomatów na Białorusi. "Z uwagi na jednoznacznie destrukcyjną działalność Polski i Litwy zaproponowano, aby do 9 października 2020 roku zrównały one skład swoich misji dyplomatycznych na Białorusi z białoruskimi misjami zagranicznymi w poszczególnych krajach" - powiedział wtedy rzecznik białoruskiego MSZ Anatol Hłaz.
Przedstawicielstwo Unii Europejskiej na Białorusi oceniło we wtorek, że żądania MSZ Białorusi w sprawie ograniczenia przez Polskę i Litwę liczby ich dyplomatów w Mińsku są "godne ubolewania i przeciwskuteczne". "Polska i Litwa były zmuszone do odwołania swoich ambasadorów na konsultacje. Takie próby obrania za cel poszczególnych państw członkowskich nie poskutkują osłabieniem naszej jedności" - zapewniła misja UE. Podkreślono, że Unia jest zbudowana na solidarności i mówi jednym głosem.
Zaznaczono, że wszystkie państwa członkowskie UE wzywają białoruskie władze do zakończenia przemocy i represji, uwolnienia wszystkich zatrzymanych pokojowych demonstrantów i więźniów politycznych, poszanowania wolności mediów i społeczeństwa obywatelskiego i rozpoczęcia powszechnego narodowego dialogu, by zapewnić Białorusi suwerenną, niepodległą, demokratyczną i pomyślną przyszłość.
IAR/PAP/dad