Redakcja Polska

Białoruś: trzem dziennikarzom Biełsatu postawiono zarzuty

02.11.2020 14:24
Zatrzymanym w niedzielę trzem dziennikarzom Biełsat TV postawiono zarzuty karne w ramach sprawy o masowe zamieszki – poinformowała w poniedziałek redakcja tej stacji.
Audio
  • Białoruskie MSW poinformowało, że w trakcie wczorajszej demonstracji białoruskiej opozycji w Mińsku i okolicach zatrzymano około 300 osób. Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna", które zostało zamknięte przez białoruskie władze ustaliło dotychczas nazwiska 315 osób zatrzymanych na całej Białorusi. Materiał Włodzimierza Paca (IAR)
OMON pacyfikujący protesty w Mińsku
OMON pacyfikujący protesty w Mińsku PAP/EPA/STR

Zmicier Sołtan, Zmicier Krauczuk i Arciom Bahasłauski zostali zatrzymani podczas relacjonowania marszu "Dziady przeciw terrorowi".

Niezależne media białoruskie informowały w niedzielę, że Sołtan został pobity, zabrano mu kamerę i telefon.

Białoruski Komitet Śledczy poinformował w poniedziałek, że wszczęto sprawę karną w związku z "organizowaniem działań, poważnie naruszających porządek publiczny oraz aktywny udział w nich" w niedzielę i za podejrzane uznano 231 osób.

Komitet powiadomił w oświadczeniu, że podczas nielegalnych zgromadzeń w niedzielę w Mińsku zatrzymano kilkaset osób. - Ich działania były połączone z otwartym niespełnianiem żądań przedstawicieli władz i pociągnęły za sobą utrudnienie pracy transportu. Zostały także uszkodzone obiekty infrastruktury miejskiej i samochód organów spraw wewnętrznych - powiadomiono.

Komitet dodał, że są prowadzone czynności śledcze i operacyjne w celu identyfikacji innych osób mających związek z działalnością niezgodną z prawem.

Wcześniej białoruskie MSW poinformowało, że w niedzielę zatrzymano w Mińsku około 300 osób.


IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Białoruś Biełsat protest

"Jesteśmy pełni nadziei, że Muzeum Polskie w Rapperswilu pozostanie". Za nami jubileusz 150-lecia placówki

02.11.2020 13:50
Muzeum Polskie w Szwajcarii jest jednym z najstarszych poza granicami Polski - mówi Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i dodaje, że polscy dyplomaci prowadzą rozmowy, aby jego zbiory zachować w Rapperswilu.

Rosja nie wyraziła zgody na wjazd polskich nauczycieli

02.11.2020 13:08
Rosja nie wpuściła polskich nauczycieli, którzy mieli podjąć pracę w szkołach na Syberii - dowiedziało się Polskie Radio. Strona rosyjska tłumaczy swoją decyzje pandemią koronawirusa. Część osób związanych ze środowiskiem Polaków w Irkucku zwróciło uwagę, że w ostatnich miesiącach regionalni urzędnicy niezbyt przychylnie odnosili się do kwestii związanych z nauczaniem języka polskiego i historii Polski. W związku z taką sytuacją, w polskiej wsi Wierszyna, po raz pierwszy od 30 lat nie ma w planie zajęć lekcji języka polskiego.