Redakcja Polska

Alarm w amerykańskiej bazie w Niemczech. Powodem - rosyjska próba rakietowa

22.12.2020 14:37
Incydent w amerykańskiej bazie wojskowej w Niemczech pokazuje, że USA nie wykluczają, że Europa może zostać zaatakowana ze wschodu z użyciem broni hipersonicznej. Ta niezwykle szybka i zwrotna broń to zupełnie nowy rodzaj zagrożenia - pisze we wtorek dziennik "Die Welt".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnelexyz3d / Shutterstock.com

"Zawyły syreny. Z głośników rozległo się naglące ostrzeżenie: „Atak lotniczy, atak lotniczy. Kryć się, kryć się”. To nie jest scena z filmu wojennego czy z obszaru kryzysowego ani z dawnej przeszłości. W rzeczywistości stało się to całkiem niedawno, 12 grudnia w Niemczech. W okolicach Kaiserslautern, w bazie sił powietrznych USA w Ramstein, żołnierze i pracownicy byli przerażeni. W alarmie brakowało bowiem uspokajającego komunikatu: „To są ćwiczenia”" - pisze niemiecka gazeta.

Alarm w Ramstein został uruchomiony, ponieważ rosyjski okręt podwodny wystrzelił w odstępie kilku sekund cztery międzykontynentalne pociski balistyczne. Do ich wystrzelenia doszło na Morzu Ochockim, na północ od Japonii, poleciały w kierunku Europy. Po 5500 kilometrach głowice z atrapą broni jądrowej ostatecznie wylądowały w słabo zaludnionym regionie północno-zachodniej Rosji.

Broń hipersoniczna solą w oku Amerykanów

Rakiety wystrzelone z rosyjskiego okrętu podwodnego nie były hipersoniczne, ale charakter testu najwyraźniej nie był początkowo jasny dla armii USA, a to właśnie broń hipersoniczna jest teraz jej głównym zmartwieniem - pisze "Die Welt". Ku uldze żołnierzy wszystko wyjaśniło się kilka minut po wiadomości o ataku. Portal Stars and Stripes ogłosił, że alarm w Ramstein był fałszywy.

Incydent pokazuje, że Stany Zjednoczone nie wykluczają możliwego ataku rakietowego na Europę ze wschodu i że dochodzi do aktywowania systemów ostrzegania, zaś wojsko stoi teraz w obliczu całkowicie nowego rodzaju zagrożenia: broni hipersonicznej - ocenia niemiecka gazeta.

Ciężkie do przechwycenia pociski

Hipersoniczne drony szybowcowe i pociski wystrzeliwane z ziemi, okrętów podwodnych lub powietrza są nie tylko niezwykle szybkie, ale także zwrotne. Są trudne do przechwycenia, a ich kręte trajektorie utrudniają przewidzenie ich celu.

Przede wszystkim jest mniej czasu na podjęcie decyzji, czy i jak zareagować. Podczas gdy czas wyprzedzenia ataku Rosji na USA pociskami balistycznymi szacowany jest na 20-30 minut, to okno czasowe dla broni hipersonicznej skraca się do pięciu minut lub mniej - twierdzą eksperci.

Według berlińskiego think tanku DGAP (Niemieckie Towarzystwo Polityki Zagranicznej) nowy rodzaj broni może zagrozić delikatnej równowadze między głównymi mocarstwami jądrowymi. Nie ma kontroli nad nowym typem broni.

Putin: to broń absolutna

Prezydent Rosji Władimir Putin, mówiąc o udanych testach pocisku hipersonicznego Awangard w grudniu 2018 roku, mówił, że to "broń absolutna".

"Wojsko amerykańskie ostrzegło niedawno, że dwa lata po słowach Putina o broni hipersonicznej w użyciu są teraz pociski szybowcowe Awangard z głowicami nuklearnymi. Zaledwie dzień przed fałszywym alarmem w bazie Ramstein rosyjskie wojsko przetestowało swój nowy (hipersoniczny) pocisk SS-N-33 Cyrkon, który został wystrzelony z nowoczesnej fregaty na Morzu Białym na skraju Oceanu Arktycznego. Z zachodniego punktu widzenia nie jest to pocieszający scenariusz" - zauważa "Welt".

Bronią hipersoniczną dysponują obecnie Rosjanie i Chińczycy. Dla amerykańskich firm zbrojeniowych, takich jak Lockheed Martin czy Raytheon, nowa gałąź sektora otwiera nowe możliwości biznesowe. Pentagon planuje wydać 3,2 miliarda dolarów tylko na rozwój technologii hipersonicznej w 2021 roku. Wciąż nie ma konkretnych zamówień, podczas gdy w Rosji ta broń podobno już działa - pisze "Die Welt".

Stany Zjednoczone bardzo poważnie traktują nowe zagrożenie, a amerykańskie siły zbrojne martwią się także o swoje bazy poza granicami kraju.

PAP/dad

Ciężka sytuacja w niemieckich szpitalach. Polskie MSZ oferuje sprzęt medyczny

22.12.2020 13:43
Trudna sytuacja epidemiczna w mieście Zittau i okręgu Görlitz skłoniła nas do tego, aby zaoferować wsparcie dla niemieckich szpitali w tym przygranicznym obszarze w postaci sprzętu medycznego oraz przyjęcia części pacjentów do szpitala w Bolesławcu - poinformował wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Kreml po publikacji Aleksieja Nawalnego nazwał go "chorym z manią prześladowczą"

22.12.2020 13:50
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując nagranie rozmowy Aleksieja Nawalnego z człowiekiem przypuszczalnie zamieszanym w próbę jego otrucia, nazwał opozycjonistę "chorym", u którego widać "wyraźną manię prześladowczą" i "pewne objawy manii wielkości"

Polska pomoc dla Drohobycza na Ukrainie w walce z koronawirusem

22.12.2020 15:27
W ramach programu "Polska pomoc" Wydział Edukacji Rady Miejskiej w Drohobyczu w obwodzie lwowskim otrzymał środki ochrony osobistej do walki z koronawirusem. Z Polski przywieziono 6 tysięcy masek wielokrotnego użytku i 350 litrów środków dezynfekujących o łącznej wartości 30 tysięcy złotych. Trafią one do miejscowych szkół i przedszkoli.