Redakcja Polska

NATO zdecydowało o reformach. Pakiet "NATO 2030" ma dostosować Sojusz do zmian na świecie

15.06.2021 08:38
NATO będzie się reformować. Decyzję w tej sprawie podjęli przywódcy krajów Sojuszu na zakończonym właśnie w Brukseli szczycie, a poinformował o tym sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Pakiet "NATO 2030" ma dostosować Sojusz do zmian na świecie, ale także dać odpór rosnącemu znaczeniu Rosji i Chin. Kraje NATO zgodnie uznały Rosję za wroga, a Chiny za zagrożenie bezpieczeństwa Sojuszu.
Audio
  • Przywódcy krajów NATO ostrzegają przed rosnącą potęgą Chin oraz agresywnym zachowaniem Rosji. Zapisy na ten temat znalazły się w deklaracji końcowej zakończonego w Brukseli szczytu Sojuszu. Materiał Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Przywódcy na szczycie NATO
Przywódcy na szczycie NATOPAP/EPA/Horst Wagner / POOL

Szef Sojuszu Jens Stoltenberg poinformował, że kraje członkowskie będą konsultować się ze sobą nie tylko w sprawach wojskowych, ale także w dyplomatycznych, gospodarczych i technologicznych. - Zdecydowaliśmy o rozszerzeniu NATO tak, by stało się transatlantyckim forum konsultacji i działań we wszystkich dziedzinach, związanych z bezpieczeństwem. Wzmocnimy i rozszerzymy zarówno nasze konsultacje polityczne jak i działania - powiedział.

Sojusz podejmie także bliższą współpracę z demokratycznymi krajami partnerskimi, w tym z Japonią, Australią i Nową Zelandią. Sojusz zwiększy również liczbę szkoleń na Ukrainie i w Gruzji oraz w Iraku i Jordanii. Nawiąże także współpracę z państwami Ameryki Łacińskiej, Azji i Afryki, by stać się wiodącą siłą dyplomatyczną w świecie.


Posłuchaj
00:51 11135890_1.mp3 NATO będzie się reformować. Zdecydowali o tym przywódcy krajów Sojuszu na zakończonym już szczycie w Brukseli. O szczegółach - Wojciech Cegielski (IAR)

 

Jens Stoltenberg poinformował, że Sojusz będzie też pracował nad nowymi technologiami. - Powołamy północnoatlantycki akcelerator innowacyjności obronnych, w skrócie DIANA. Będzie on pracować ze start-upami, przemysłem i uniwersytetami. Będzie promował współpracę i zmniejszał różnice technologiczne pomiędzy poszczególnymi krajami - dodał Stoltenberg.

Przywódcy państw NATO zdecydowali też o wzmacnianiu strategii obrony i odstraszania oraz o wspólnej ochronie kluczowej infrastruktury w poszczególnych krajach.

Po raz pierwszy w historii Sojusz zajmie się też walką ze zmianami klimatycznymi. - Będziemy regularnie sprawdzać wpływ naszych instalacji, baz wojskowych czy misji na zmiany klimatu. Dziedzina ta stanie się częścią naszych ćwiczeń i planowania obronnego. Stworzymy też system meteorologiczny, który będzie sprawdzał, ile gazów cieplarnianych emituje się w czasie naszych działań - powiedział szef NATO. Przywódcy krajów NATO mieli też na szczycie zadeklarować znaczące obniżenie emisji CO2 przez żołnierzy do 2050 roku. Specjalne centrum NATO zajmujące się ekologią powstanie w Kanadzie.

Plan "NATO 2030" zakłada podniesienie składek członkowskich tak, aby zwiększyć wszystkie trzy istniejące budżety organizacji. Na razie jednak jest to pomysł ogólny, bo część krajów członkowskich podchodzi do propozycji sceptycznie.

Do następnego szczytu w 2022 roku ma też powstać projekt nowej koncepcji strategicznej NATO. Dotychczasowy pochodzi z roku 2010 i zdaniem władz Sojuszu nie przystaje do obecnej rzeczywistości.


IAR/dad

Szef MSZ Ukrainy: zakończenie okupacji naszych terytoriów warunkiem uruchomienia Nord Stream 2

14.06.2021 12:47
Zakończenie okupacji ukraińskich terytoriów i zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego Ukrainie ma być warunkiem uruchomienia gazociągu Nord Stream 2 - oświadczył w poniedziałek szef MSZ w Kijowie Dmytro Kułeba.

W Brukseli doszło do spotkania prezydentów Polski i Francji

14.06.2021 13:39
Prezydenci Polski i Francji spotkali się w kwaterze głównej NATO w Brukseli. Do krótkiej rozmowy doszło przed rozpoczynającym się właśnie szczytem Sojuszu w którym obaj politycy biorą udział.

Na szczycie NATO prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Bidenem i premierem Johnsonem

14.06.2021 15:13
Podczas szczytu NATO w Brukseli prezydent Andrzej Duda odbył dwustronne rozmowy z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem oraz prezydentem USA Joe Bidenem - poinformował na Twitterze szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.