Do wpisu dołączono nagranie, w którym pierwszą rocznicę funkcjonowania Trójkąta Lubelskiego podsumowali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy.
Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau podkreślił, że celem stworzonego w zeszłym roku przez Polskę, Litwę i Ukrainę Trójkąta Lubelskiego jest wzmocnienie współpracy w kształtowaniu polityki, w gospodarce i obszarze bezpieczeństwa. "Chcemy angażować nie tylko polityków i urzędników, ale także naukowców, studentów i przedstawicieli think tanków. Wszystkich tych, którzy chcą, aby nasze narody włączyły się w inicjatywy na rzecz rozwoju Europy" - powiedział Rau.
Szef MSZ Litwy Gabrielius Landsbergis podkreślił, że Litwę, Polskę i Ukrainę łączy pamięć historyczna. "Wspólna walka trzech narodów o wolność w dużej mierze determinuje naszą bliskość i umiejętność wzajemnego zrozumienia" - powiedział. Landsbergis zaznaczył, że zdolność krajów Trójkąta Lubelskiego do działania w jedności pomaga w dalszym wzmacnianiu współpracy regionalnej a zarazem w zajęciu się geopolitycznymi wyzwaniami dla przyszłości Europy, "zwłaszcza w odniesieniu do zagrożeń dla demokracji ze strony sąsiednich agresywnych państw".
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba podkreślił, że rok temu w Lublinie stworzyli Trójkąt Lubelski, aby zbliżyć trzech ważnych sojuszników - Ukrainę, Polskę i Litwę. "Regionalne sojusze wzmacniają nasze bezpieczeństwo. Połączyliśmy siły, aby zapewnić wolność, bezpieczeństwo i dobrobyt naszych narodów" - powiedział Kułeba.
Trójkąt Lubelski jest formatem współpracy trójstronnej między Polską, Litwą i Ukrainą. Powołany został w 2020 roku, a jego celem jest pogłębianie współpracy politycznej, ekonomicznej i społecznej tych państw oraz wspieranie euroatlantyckich dążeń Ukrainy.
PAP/dad