Redakcja Polska

Talibowie triumfują w Afganistanie. Media: opuściliśmy Afgańczyków

15.08.2021 14:29
"Opuściliśmy Afgańczyków" - mówi szef komisji spraw zagranicznych Izby Gmin, komentując triumf Talibów. A brytyjskie gazety piszą o klęsce i upokorzeniu państw NATO.
Audio
  • "Opuściliśmy Afgańczyków" - mówi szef komisji spraw zagranicznych Izby Gmin. A brytyjskie gazety piszą o klęsce i upokorzeniu państw NATO. Z Londynu - Adam Dąbrowski (IAR)
Siły talibów w Ghazni
Siły talibów w GhazniEPA/NAWID TANHA

"Łamie mi się serce", mówił Tom Tugendhat, konserwatywny szef komisji spraw zagranicznych. "Wychodząc, pozbawiliśmy ich zdolności bojowej. Przekonaliśmy ich, że nie ma jutra. Opuściliśmy mieszkańców Afganistanu. A rezultaty widzimy. To efekty decyzji podjętej przez prezydenta Bidena i innych liderów NATO" - mówił. W rozmowie z BBC polityk, który mieszkał w Afganistanie przez cztery lata, dodaje, że utrzymanie kilku tysięcy żołnierzy w Kabulu było niską ceną za powstrzymanie islamskich fundamentalistów, szczególnie, że od dekad są obecni np. w Zatoce Perskiej.


Posłuchaj
00:56 11244449_1.mp3 Papież wezwał do modlitw o pokojowe rozwiązanie konfliktu w Afganistanie. Materiał Piotra Kowalczuka (IAR)

 

"Joe Biden powinien się wstydzić" - pisze niedzielne wydanie The Sun. I sugeruje, że rodziny zabitych w akcji Brytyjczyków bedą teraz zadawać sobie pytanie, czy ich poświęcenie nie poszło na marne. Felietonistka Mail on Sunday Sarah Vine przekonuje, że "decyzja Joe Bidena to najbardziej antykobiecy akt, jaki można sobie wyobrazić".

"Przepowiedziana katastrofa"

"Upadek Afganistanu to przepowiedziana katastrofa" - podkreśla liberalny Observer, który pisze, że miliony Afgańczyków, którzy odrzucają "islamistyczny fanatyzm" będą teraz żyć "pod jarzmem średniowiecznego państwa". Tygodnik zastrzega, że choć bezpośrednia odpowiedzialność leży po stronie obecnego prezydenta USA, to drogę do tego utorowały decyzje jego poprzednika, Donalda Trumpa.


Posłuchaj
00:56 11244093_1.mp3 Amerykańskie media o Afganistanie. Materiał Małgorzaty Kałuży (IAR)

 

Podobne zastrzeżenie robi Sunday Times. "Na szczycie G7 w Kornwalii usłyszeliśmy, że Ameryka powróciła. Spróbujcie powiedzieć to mieszkańcom Afganistanu" - pisze konserwatywny tygodnik. "Zatoczyliśmy koło, to przygnębiający moment" - czytamy w Timesie, który dodaje że także Brytyjczycy zostali upokorzeni. Sunday Times i Observer są zgodne, że efektami mogą być kryzys migracyjny i zwiększone zagrożenie terrorystyczne

W Sunday Telegraph minister obrony Ben Wallace pisze, że patrzenie na to, co dzieje się dziś z Afganistanem jest bolesne. Ale zastrzega: po wycofaniu się Amerykanów, Brytyjczycy nie mogli już zdziałać nic, a arogancją byłoby zakładać, że sami mogliby rozwiązać ten konflikt. Wcześniej Wallace krytykował USA za zeszłoroczne porozumienie w Dosze, wynegocjowane przez republikańską administrację.

Również premier Boris Johnson przekonuje - wbrew stanowisku swojego partyjnego kolegi z komisji spraw zagranicznych - że "nie istnieje militarne rozwiązanie".

Według telewizji Sky News w przyszłym tygodniu w trybie awaryjnym zwołane zostanie posiedzenie Izby Gmin. Posłowie są teraz na wakacjach.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Afganistan talibowie

Hołd dla żołnierzy wyklętych - bieg "Tropem Wilczym" w 300 miastach

15.08.2021 11:05
W 300 miastach w Polsce i za granicą odbędzie się dziś Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". Tegoroczną, dziewiątą edycję imprezy powiązano ze Świętem Wojska Polskiego. W poprzednich latach wydarzenie odbywało się w okolicach 1 marca - Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W Kanadzie szykuje się polska literacka jesień

15.08.2021 13:40
W Vancouver kończą się prace nad muralem poświęconym Stanisławowi Lemowi, w Toronto trwają przygotowania do pikniku czytelniczego i "Nocy w bibliotece" - na przełomie lata i jesieni polska literatura przypomina się Kanadyjczykom i kanadyjskiej Polonii.

Odbudowa Pałacu Saskiego staje się faktem. Prezydent podpisał ustawę

15.08.2021 11:51
Prezydent Andrzej Duda podpisał w niedzielę ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim.