Redakcja Polska

Pokojowa Nagroda Nobla 2021 przyznana. Uhonorowano dwie osoby

08.10.2021 22:13
Dziennikarze Maria Ressa i Dmitrij Muratow zostali laureatami Pokojowej Nagrody Nobla 2021. Nagrodę przyznano za wysiłki na rzecz obrony wolności wypowiedzi, która jest podstawowym warunkiem demokracji i trwałego pokoju.
Audio
  • Dziennikarze Maria Ressa i Dmitrij Muratow zostali laureatami Pokojowej Nagrody Nobla 2021. Relacja Michała Fedusio [posłuchaj]
Maria Ressa i Dmitrij Muratow - laureaci Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2021
Maria Ressa i Dmitrij Muratow - laureaci Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2021EPA/JEROME FAVRE/SERGEI CHIRIKOV

Przewodnicząca gremium przyznającego pokojowego Nobla Berit Reiss-Andersen wyjaśniła, że Maria Ressa "wykorzystuje wolność słowa, aby rzucić światło na nadużycia władzy i narastające tendencje autorytarne w jej rodzinnym kraju, Filipinach".

- Ressa udowodniła, w jaki sposób media społecznościowe są wykorzystywane do rozpowszechniania fałszywych wiadomości i manipulowania debatą publiczną - dodała.

Dmitrij Muratow jest rosyjskim dziennikarzem i redaktorem naczelnym gazety "Nowaja Gazieta", która jest jednym z ostatnich niezależnych mediów w Rosji.

Jak wskazała Reiss-Andersen, "od momentu powstania w 1993 roku »Nowaja Gazieta« publikowała krytyczne artykuły na temat przemocy policji, korupcji i użycia sił zbrojnych w Rosji".

- Krytycy gazety odpowiedzieli groźbami. Dwóch dziennikarzy zostało zabitych. Mimo to (...) redaktor naczelny Muratow odmówił podporządkowania gazety - mówiła.

Ponad 300 tajemniczych kandydatów

Pokojowy Nobel jest przyznawany od 1901 roku i stanowi wyraz najwyższego uznania dla osób i organizacji działających na rzecz pokoju. Uroczyste wręczenie odbywa się zawsze 10 grudnia w Oslo.
W przeciwieństwie do wyróżnień w pozostałych dziedzinach Pokojową Nagrodę Nobla przyznaje nie instytucja szwedzka, ale Norweski Komitet Noblowski, złożony z pięciu członków powoływanych przez Storting, tamtejszy parlament.

Nominowanych do tego wyróżnienia zostało 329 kandydatów. 234 z nich to osoby fizyczne, a 95 to organizacje. Nie wiadomo jednak ani kim byli nominowani, ani kto ich nominował. Norweski Komitet Noblowski zastrzega sobie prawo do trzymania tych informacji w tajemnicy przez 50 lat.

Wśród wymienianych przez media kandydatów do tegorocznej nagrody byli: szwedzka 18-letnia aktywistka na rzecz klimatu Greta Thunberg, rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), a także białoruskie opozycjonistki: Swiatłana Cichanouska, Maryja Kalesnikawa i Weranika Capkała.

Jak podał na początku roku Reuters, powołując się na informacje od norweskich parlamentarzystów, wśród nominowanych znalazło się Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia".

Docenione wysiłki na rzecz walki z głodem

Ubiegłoroczną Pokojową Nagrodę Nobla przyznano agencji ONZ - Światowemu Programowi Żywnościowemu - największej organizacji humanitarnej świata, powołanej w latach 60. do zwalczania globalnego głodu.

Została ona uhonorowana za "podejmowanie wysiłków na rzecz walki z głodem, wkład w poprawę warunków życiowych na obszarach, gdzie toczy się wojna, oraz za bycie siłą napędową działań, które zapobiegają używaniu głodu jako broni podczas wojen i konfliktów".

Nagroda dla Polaka

Do tego roku Pokojowa Nagroda Nobla została wręczona 101 razy, przy czym dwukrotnie - w 1994 i 2011 roku - wyróżnione zostały trzy osoby, 30 razy nagrodę odebrało dwoje laureatów, a 69 razy wyróżniono jedną osobę lub organizację. Nagrodą uhonorowano łącznie 135 osób i organizacji, w tym 107 to laureaci indywidualni, a 28 to organizacje. Warto wiedzieć, że de facto zostało wyróżnionych 25 organizacji, gdyż Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża otrzymał Nobla trzykrotnie, a Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców - dwukrotnie.

W gronie pokojowych noblistów znajduje się Lech Wałęsa. Otrzymał wyróżnienie w 1983 roku jako przywódca Solidarności. Ponieważ obawiał się on, że władze komunistyczne mogą mu czynić trudności przy powrocie do kraju, nagrodę odebrała za niego żona - Danuta Wałęsa.

IAR/PAP/ho

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 08.10.2021 r.

08.10.2021 17:30
W tym wydaniu: Parlament Europejski reaguje na działania reżimu Łukaszenki, premier Mateusz Morawiecki na Słowenii oraz plany Polski w związku z członkostwem w OECD.

"Opowiadamy Polskę światu". Teksty o sile polskiej gospodarki w światowych mediach

08.10.2021 12:54
W ponad 50 światowych mediach ukażą się w najbliższym tygodniu teksty o sile polskiej gospodarki w ramach najnowszej odsłony projektu "Opowiadamy Polskę światu". Autorami są m.in. premier Mateusz Morawiecki, prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl i eksperci OECD.

Białorusini oddali strzały w kierunku polskich żołnierzy

08.10.2021 14:21
Patrol służb białoruskich oddał w czwartek strzały w kierunku żołnierzy Wojska Polskiego, którzy ze Strażą Graniczną patrolują granicę; prawdopodobnie było to przy użyciu ślepej amunicji; nikomu nic się stało - poinformowała w piątek rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

Szlak migracyjny jest pod stałą kontrolą Mińska - Stanisław Żaryn nie ma wątpliwości

08.10.2021 15:21
Szlak migracyjny jest pod stałą kontrolą Mińska - powiedział podczas piątkowej konferencji rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.