Redakcja Polska

Spotkanie premierów Polski i Wielkiej Brytanii. Wiceszef MSZ podał główne tematy rozmów

26.11.2021 09:40
Piotr Wawrzyk wśród tematów rozmów premiera Mateusza Morawieckiego z jego brytyjskim odpowiednikiem Borisem Johnsonem w Londynie wymienił wydarzenia na granicy polsko-białoruskiej oraz na granicy ukraińsko-rosyjskiej w kontekście agresywnej polityki Moskwy i Mińska.
Audio
  • Zagrożenia hybrydowe ze Wschodu oraz ceny energii na Starym Kontynencie - to główne zagadnienia jakie dziś w Londynie omówią premierzy Polski i Zjednoczonego Królestwa. O szczegółach - Karol Darmoros (IAR)
Rozmowy w Londynie będą dotyczyły zarówno wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej jak i na granicy ukraińsko-rosyjskiej w kontekście agresywnej polityki Moskwy i Mińska
Rozmowy w Londynie będą dotyczyły zarówno wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej jak i na granicy ukraińsko-rosyjskiej w kontekście agresywnej polityki Moskwy i MińskaDWOT

W piątek premier Morawiecki złoży wizytę w Londynie, gdzie spotka z brytyjskim premierem. Wawrzyk powiedział, że tematem rozmowy będzie "oczywiście sytuacja w zakresie bezpieczeństwa w Europie związana z agresywną polityką Mińska i Moskwy". Jak podkreślił minister, chodzi o wydarzenia zarówno na granicy polsko-białoruskiej jak i na granicy rosyjsko-ukraińskiej.

- To będę te dominujące tematy. Ale oczywiście poruszone zostaną kwestie bilateralne, ale też na pewno będzie kwestia po prostu podziękowania Brytyjczykom za pomoc, której już nam udzielają na wschodniej granicy - zaznaczył Wawrzyk. Dodał, że chodzi o około stu żołnierzy brytyjskich wojsk inżynieryjnych, którzy pomagają przy zabezpieczeniu granicy.

Kluczowy moment "ofensywy dyplomatycznej"

Wiceszef MSZ odnosząc się do wizyty premiera w Londynie, ale również do czwartkowych rozmów Mateusza Morawieckiego w Berlinie, podkreślił, że "jest to kluczowy element polskiej ofensywy dyplomatycznej".

Zaznaczył, że sytuacja w Europie środkowej i wschodniej jest dynamiczna i trzeba mieć pełne wsparcie największych państw europejskich, w tym także tych niebędących członkami UE.

Premier Morawiecki w ostatnich dniach spotkał się z przywódcami: Litwy, Łotwy, Estonii, a także premierami państw Grupy Wyszehradzkiej (w jej skład poza Polską wchodzą Węgry, Czechy i Słowacja) oraz z premierem Chorwacji.

W środę premier w Paryżu rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem; po południu spotkał się z premierem Słowenii Janezem Janszą. Morawiecki w czwartek złożył wizytę w Berlinie, gdzie spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz z Olafem Scholzem, który jest kandydatem na nowego kanclerza.

Kolejne próby forsowania granicy

Na granicach UE i Białorusi trwa kryzys, od czasu, gdy na wiosnę gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Aleksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek rządu. Następnie Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni - do 2 grudnia.


PAP/IAR/dad

Kolejne spotkania premiera z europejskimi liderami. Rzecznik rządu zdradził szczegóły

24.11.2021 11:52
- Premier Mateusz Morawiecki w czwartek spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, a w piątek z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.