Redakcja Polska

Zbigniew Rau: Polska będzie się domagać zamknięcia Nord Stream 2

10.12.2021 16:32
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau oświadczył, że Polska będzie się stale domagać zamknięcia gazociągu Nord Stream 2. Po spotkaniu z nową szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock w Warszawie Minister Rau powiedział też, że Polska nie jest zainteresowana federalizacją Europy, ale jest gotowa rozmawiać z Niemcami nad przyszłością naszego kontynentu.
Audio
  • Zbigniew Rau oświadczył, że nasz kraj będzie dążył do zamknięcia Nord Stream 2 (IAR)
  • Nowa szefowa niemieckiej dyplomacji z wizytą w Warszawie. Annalena Baerbock spotkała się z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem. Materiał Agnieszki Drążkiewicz (IAR)
Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau oraz minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock podczas spotkania w Warszawie
Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau oraz minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock podczas spotkania w WarszawiePAP/Albert Zawada

Zbigniew Rau powiedział, że poprzednie niemieckie rządy podjęły współpracę z Rosją przy budowie gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Była to, jak podkreślł minister, fatalna polityka, która przyczyniła się do wzrostu zagrożenia dla pokoju w Europie. Szef polskiej dyplomacji przypomniał, że Polska od 2004 roku konsekwentnie wskazywała na szkodliwość projektu Nord Stream dla stosunków polsko-niemieckich, dla relacji sojuszniczych w Europie i dla bezpieczeństwa Ukrainy. Zbigniew Rau oświadczył, że Polska będzie się stale domagać zamknięcia tego szkodliwego dla Europy projektu. W tej sprawie nasza polityka się nie zmieni - podkreślił minister.

Szef polskiej dyplomacji mówił też, że debata nad przyszłością Europy powinna być otwarta na wszystkie idee, nawet jeśli z polskiej perspektywy wydają się one nierealistyczne. - Nasz kontynent nie jest gotów na przyjęcie en bloc rozwiązań federacyjnych, niemniej jednak te kwesie, nawet jeśli z polskiej perspektywy wyglądają nie do końca realistycznie, powinny stać się przedmiotem debaty dotyczącej przyszłości Europy - powiedział minister. Jednym z tematów jego rozmowy z minister Baerbock była federalizacja Unii Europejskiej. W umowie koalicyjnej rządzące RFN partie zapisały, że będą dążyły do przekształcenia Unii Europejskiej w państwo federalne.

Zbigniew Rau wyraził nadzieję, że sojusznicze relacje Polski i Niemiec będą miały charakter priorytetowy i zostaną oparte na wzajemnym szacunku, sąsiedztwie oraz życzliwości. Zauważył, że wizyta niemieckiej minister spraw zagranicznych zbiega się z pogorszeniem sytuacji bezpieczeństwa w Europie i zagrożeniem dla pokoju na naszym kontynencie. Mamy do czynienia z sytuacją, w której jedno z państw, które jest członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych, sygnatariuszem Aktu Końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, ucieka się w swojej polityce zagranicznej do użycia siły bądź do groźby jej użycia, prowadzi politykę aneksji terytorialnych i okupacji terytoriów państw sąsiedzkich - oświadczył minister Rau. Dodał, że są to środki zabronione i niedopuszczalne. Minister Rau wyraził nadzieję na współpracę z Niemcami. Jak zaznaczył, jest ona konieczna w obliczu zagrożenia dla pokoju na wschód od polskich granic.

Szef MSZ podkreślił, że dobre relacje polsko-niemieckie są istotnym elementem pokoju w Europie. Zaznaczył, że nasz kraj chce wzmocnić strategiczny dialog polsko-niemiecki mimo zagadnień, w których się różnimy. Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że Polska nigdy nie zgodzi się na regres polityki w Europie i powrót do metod, które oparte są o "paradygmaty koncertu mocarstw i stref wpływów". Minister Rau dodał, że rozmawiał z minister Baerbock także o kryzysie na granicy polsko-białoruskiej i sytuacji wokół Ukrainy.


IAR/dad

Porwanie samolotu Ryanair było zaplanowaną operacją służb białoruskich

10.12.2021 12:48
Porwanie samolotu Ryanair było zaplanowaną operacją białoruskich służb specjalnych, która miała na celu zatrzymanie przeciwnika politycznego reżimu Aleksandra Łukaszenki Ramana Pratasiewicza - poinformował w piątek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Ukraińcy wskazują Polskę, jako największego sojusznika, a Rosję, jako państwo wrogie

10.12.2021 14:07
Polska jest liderem wśród państw uznawanych przez Ukraińców za państwa sojusznicze. Najbardziej negatywny stosunek Ukraińcy mają do Rosji. Jako państwo wrogie traktuje ją niemal trzy czwarte Ukraińców.