Tadeusz Kościuszko spędził w Solurze ostatnie lata swojego życia. W domu, w którym zmarł nasz narodowy bohater, we wrześniu 1936 roku otwarte zostało muzeum poświęcone Kościuszce, które do dziś prowadzone jest przez polsko-szwajcarskie Towarzystwo Kościuszkowskie.
Ignacy Jan Paderewski był blisko związany ze Szwajcarią. Od 1897 mieszkał w swojej posiadłości w Morges nad Jeziorem Genewskim, otrzymał honorowe obywatelstwa trzech szwajcarskich miast, jego występy w tym kraju przyciągały zawsze tłumy wielbicieli. Nie inaczej było w roku 1937 w Solurze, gdzie wielki pianista wystąpił, mimo podeszłego już wieku, z imponującym i wymagającym programem, obejmującym utwory Bacha, Haydna, Mozarta, Beethovena, Schuberta, Liszta, a przede wszystkim Fryderyka Chopina.
Dla uczczenia 85. rocznicy powstania Muzeum Kościuszki i występu Paderewskiego 19 lutego Paweł Mazurkiewicz, polski pianista mieszkający w Szwajcarii, profesor berneńskiej Wyższej Szkoły Artystycznej i laureat dwóch „Fryderyków”, wystąpi w tej samej sali koncertowej, z tym samym programem.
Utworzenie w Solurze Muzeum Kościuszki było inicjatywą ówczesnego Posła RP w Szwajcarii Jana Modzelewskiego, którą wsparły władze kantonu i miasta. W podobnym duchu polsko-szwajcarskiej przyjaźni i współpracy zrodziła się idea koncertu 19 lutego. Pomysł powstał w październiku 2021 roku podczas spotkania ambasador Iwony Kozłowskiej, prezesa Towarzystwa Kościuszkowskiego Remo Ankli, który w tym roku pełni urząd szefa kantonalnego rządu, oraz ówczesnego prezydenta Miasta Solury Kurta Fluri.
Z okazji historycznego koncertu Biblioteka Główna Solury przygotowała specjalną wystawę, na której prezentuje m.in. oryginalny list Ignacego Jana Paderewskiego zachowany w jej zbiorach.
Źródło: Ambasada RP w Szwajcarii