Redakcja Polska

Rosja odcina Polskę od gazu. Szefowa KE: to kolejna próba szantażu

27.04.2022 10:49
"To kolejna próba Rosji wykorzystania gazu do szantażowania nas" - napisała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w reakcji na wstrzymanie dostaw gazu przez Rosję do Polski i Bułgarii. Podkreśliła, że Wspólnota jest przygotowana i że zwołane zostało spotkanie grupy koordynującej do spraw gazu.
Audio
  • Szefowa KE o odcięciu gazu - to kolejna próba Rosji wykorzystania gazu do szantażowania nas. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
  • Odcięcie przez Rosję gazu mającego płynąć do Polski i Bułgarii wywołało krytykę państw Zachodu. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Szefowa KE Ursula von der Leyen wzywa UE do szybkiego dostarczenia broni Ukrainie
Szefowa KE Ursula von der Leyen wzywa UE do szybkiego dostarczenia broni Ukrainieshutterstock.com/martinbertrand.fr

Szefowa Komisji Europejskiej napisała, że działanie Gazpromu jest nieuzasadnione i niedopuszczalne i po raz kolejny pokazuje, że Rosja jest nierzetelnym dostawcą gazu. "Jesteśmy przygotowani na taki scenariusz, jesteśmy w ścisłym kontakcie ze wszystkimi państwami członkowskimi" - podkreśliła Ursula von der Leyen dodając że Unia pracuje nad zapewnieniem alternatywnych dostaw i możliwie najwyższych poziomów magazynowania.


Posłuchaj
00:49 11709165_1.mp3 Szefowa KE o odcięciu gazu - to kolejna próba Rosji wykorzystania gazu do szantażowania nas. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

"Kraje członkowskie uruchomiły plany awaryjne właśnie na wypadek takiego scenariusza a my współpracowaliśmy z nimi w koordynacji i solidarności" - napisała przewodnicząca Komisji. Informując o spotkaniu grupy ekspertów do spraw gazu Ursula von der Leyen poinformowała, że przygotowywana jest skoordynowana, unijna odpowiedź. Zapewniła o kontynuacji współpracy z europejskimi i światowymi przywódcami, by zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii w Europie.

KE analizuje sytuację

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka dotarła do informacji, że Komisja Europejska analizuje sytuację w Unii po wstrzymaniu przez Gazprom dostaw gazu do Polski i Bułgarii. Unia Europejska, na wypadek wstrzymania dostaw gazu, jest przygotowana.

We Wspólnocie obowiązuje zasada solidarności energetycznej, to znaczy, że jeśli jakiś kraj zgłosi problemy, wtedy pozostałe spieszą z pomocą i przesyłają surowiec interkonektorami. W Unii toczą się też prace nad uniezależnieniem się od dostaw rosyjskiego gazu. Komisja zaproponowała rezygnację do końca roku z dwóch trzecich dostaw błękitnego paliwa z Rosji oraz obowiązkowe wypełnienie magazynów w 80 procentach tej zimy, w kolejnych latach ma to być 90 procent. Ponadto jest propozycja dotycząca dobrowolnych wspólnych zakupów gazu.

Jeśli natomiast chodzi o obecne żądania Gazpromu dotyczące płatności w rublach za dostarczany gaz, to na razie żaden unijny kraj tego nie zrobił, niemniej z niektórych stolic płyną głosy wskazujące na niejednoznaczne stanowisko Komisji Europejskiej. Najpierw bowiem ogłosiła, że płatność w rublach byłaby złamaniem sankcji a później rozesłała do unijnych krajów wytyczne sugerujące możliwość jednak ominięcia restrykcji.


IAR/dad

Rosja wstrzymuje dostawy gazu do Polski. To samo dotyczy Litwy i Bułgarii

27.04.2022 08:57
Gazprom zapowiedział, że od środy wstrzymuje całkowicie dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego. Rosyjska spółka domaga się płatności za surowiec w rublach, Polska od pewnego czasu zapowiadała, że nie będzie za gaz płacić w tej walucie.